Maki Otel'de görüntü yok, yaralı var!

Ne kurşun atan ne yiyen belli

Bodrum'da bir otelde çatışmaya karışan Ali Çakıcı, "Tabancam yoktu. İftira ve hakaret oldu, olayları yatıştırırken silahlar patladı, kim kime ateş etti görmedim" dedi. Otel yetkilileri: "Kimse kimseden şikâyetçi değil. Kameralar 20 gündür arızalı."

MUĞLA - Bodrum'da sosyetenin uğrak yerlerinden olan Maki Otel'e yapılan baskın sonrası organize suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı'nın oğlu Ali Çakıcı ve ve Mustaa S. tutuklanırken, sekiz kişi daha gözaltına alındı. Çatışmaya karışan iki taraf da birbirinden şikâyetçi olmadı. Güvenlik kamerası kayıtlarıyla ortadan kaybolduğu ileri sürülen otelin işletmecisi Ali Şahinler hakkında tutuklama kararı çıktı. Otel yöneticilerine göre otelin kameraları 20 gündür bozuktu.
Beş yıldızlı Maki Otel'deki çatışma Ali Çakıcı'nın silahıyla tesise girmesinin neden olduğu öğrenildi. Olay şöyle gelişti: Ali Çakıcı, tesise üzerinde kırmızı şortu, tişörtü, belinde silahla geldi. Tatilcilerin otel yönetimine şikâyet etmesi üzerine uyarılan Çakıcı'nın, silahını otel yönetimine teslim etmesi istendi. Otelin güvenlik görevlileriyle tartışan Çakıcı ayrıldığı Ötele iki saat sonra, bu kez yaklaşık 15 kişilik bir grupla geldi. İddiaya göre restoran bölümüne geçip sandalye ve masaları tekmeleyerek camları kıran Çakıcı ve adamları, otelin iskelesine geçerek havaya ateş açtı.
Olay sırasında 300 kişinin bulunduğu tesiste panik çıktı. İskeledeki tatilciler kaçıştı, uçuşan mermiler sahildeki bara isabet etti, tabaklar, bardaklar parçalandı. Bazı tatilciler denize atlayıp yüzerek uzaklaştı. Çakıcı ve adamlarına otel personeli müdahale edince çatışma çıktı. Kavga anında silahın yanında falçata, yemek bıçaklarıyla sopalar da kullanıldı. Otelde çalışan 25 yaşındaki Aytekin Meyveci Dörtyol ve 26 yaşındaki Aydın Kalkan, Çakıcı'nın adamlarından 25 yaşındaki Deniz Bayram yaralandı. Kalkan'ın durumu iyiyken diğer yaralılar yoğun bakımda bulunuyor.
Ali Çakıcı, dün akşam saatlerinde adamlarıyla birlikte adliyeye sevk edildi. "Ben kimseye ateş etmedim, üzerimde tabanca olduğu doğru değil. Olayları yatıştırmaya çalışırken, bir anda silahlar patladı, kimin kime ateş ettiğini görmedim" diyen Çakıcı ile Mustafa S. tutuklandı. Mahkeme, yaralılar Barış Deniz ve Aytekin Meyveci ile Ali Şahinler hakkında da tutuklama kararı verdi..
'Olayı büyütmek istemiyoruz'
Maki Otel'de gün boyu onarım devam etti. Saldırıdan sonra ayrılan yabancı uyruklu müşteriler yeniden otele döndü. Oteldeki bazı kameraların havluyla örtülmesi dikkat çekti. Otel yöneticileriyse ancak akşam saatlerinde açıklama yaptı. Otelin restoran ve konaklama bölümünün müşterilere açılacağını belirten Yiyecek İçecek Müdürü Tahir Menteşe şöyle konuştu: "Olayın şokunu üzerimizden atamadık ama bunu büyütmek istemiyoruz. Kimse kimseden şikâyetçi değil. Bir yanlış anlama üzerine tartışma çıkıp büyümüş. Olayı tamamen unutup yeniden turizme hizmet vermek istiyoruz. Güvenlik kameralarımız 20 günden bu yana arızalıydı."
Maki Otel'in işletmeceliğine üç ay önce İbrahim Tatlıses talip olmuşutu. Ancak Şahinler, "Lahmacun kebap sattırıp, buranın imajını bozdurmam. Yönetimde anlaşmazlık olur. Tesisi vermekten son anda vazgeçtik" demişti.
Sivil toplumdan 'Baba Çakıcı'lı açıklama
Bodrum CHP İlçe Örgütü yöneticisi Duran Öztürk, Mavi Yol Girişimi Üyesi Filiz Dizdar, eski Yeşiller Partisi Genel Başkanı Bilge Contepe ve Bodrum Yurttaş İnisiyatifi Grubu Sözcüsü Ayhan Karahan, ortak yazılı basın açıklaması yaparak silahlı çatışmayı kınadı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:
"Mafya bozuntuları, ilçemizin ve misafirlerimizin huzurunu bozmuşlardır. Daha önce Alaattin Çakıcı'ya Bodrum gereken tepkiyi göstermişti. Bu tepki sonrası Alaattin Çakıcı'nın manevi babası olduğunu iddia eden sözüm ona bir işadamı da onu evlatlıktan reddetmişti. Şimdi de Bodrum'dan ders alan babanın mafya özentisi oğlu buralarda şansını deniyor. Çakıcı ve avanesi bilmeli ki, Bodrum sahipsiz değil. Dün de değildi, bugün de değil. Bodrum mafyanın, çetelerin değil barışın, kardeşliğin kenti olmaya devam edecek. Bodrum halkı bu gelişmelere sessiz kalmayacak."
Açıklamada, Alaattin Çakıcı'nın manevi babası olarak kimin kastedildiği belirtilmezken spor kamuoyunun yakından tanıdığı bir kişi de Ali Çakıcı'ya yardımcı olmakla suçlandı. Bu kişinin Sinan Engin olduğu iddia edildi.