@ismailsaymaz

Makinede kopan kolun davası, adaletin işçi Ahmet sınavına dönüştü

Makinede kopan kolun davası, adaletin işçi Ahmet sınavına dönüştü
Makinede kopan kolun davası, adaletin işçi Ahmet sınavına dönüştü
Eskişehir'deki bir tarlada çalışırken 'soğan makinesi'nde kolunu kaybeden işçi Ahmet Oğuz'un işveren aleyhine açtığı dava, 5 yıl sonunda ancak Yargıtay aşamasına gelebildi. Beş yıldır işsiz olan ve 240 liralık malullük maaşıyla geçinmeye çalışan Oğuz adaletten ümidini kesmiş.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL – Eskişehir’de tarlada çalışırken soğan makinesinde bir kolunu kaybeden Ahmet Oğuz’un davası adaletin ‘İşçi Ahmet sınavına’ dönüştü. Açılan ceza davasında, tarlanın sahibine 10 bin TL para cezası verildi ve bu ceza da 24 takside bölündü. Tazminat davasında ise iki kez mahkeme, altı kez de bilirkişi değişti. Beş yılın sonunda 290 bin TL tazminata hükmedildi. Ne var ki karara itiraz edildiği için dosya Yargıtay’a gitti. Karar onanır mı, bozulur mu, bilinmiyor; ama kazadan bu yana iş bulamayan ve 240 TL’lik maluliyet maaşıyla geçinmeye çalışan 5 çocuk babası Ahmet Oğuz artık ümidini kaybetmiş:

“Davam yerel mahkemede sonuçlandı ancak benim geleceğim bitti. Bir iki senede bitmesi lazımken, altıncı seneye giriyoruz. Yargıtay’a gitti. Artık iki sene mi sürecek, ne karar verecek, bilmiyorum. Çok karamsarım…”

Konyalı Ahmet Oğuz, bundan 5 yıl önce, Eskişehir’in Çifteler ilçesine bağlı Akyurt köyünde, Şevki Tatar’a ait soğan tarlasına işçilik yapıyordu. Bugün 31 yaşında olan Oğuz, 28 Eylül 2010’da soğan makinesi etrafında oynayan işçilerin çocuklarını uzaklaştırmak istediği sırada yere düşünce, sağ kolu makinenin paletine sıkıştı ve dirsek hizasından koptu.

'BEN ONU SOĞAN İÇİN ALMADIM'

Kazadan sonra işvereni Şevki Tatar’a dava açan Oğuz, şikayet dilekçesinde, paletin bozuk olduğunu kaydetti. Şüpheli Tatar ise ifadesinde, Oğuz’u soğan makinesinde değil, makine çevresine tedbir alması ve makinenin önündeki traktörü kullanması için işe aldığını savunarak, “Nasıl oldu da Ahmet soğan makinesini elini sokarak kazaya sebebiyet verdi, hala anlamış değilim, benim herhangi bir kusurum yoktur” dedi. İki yıl önce biten davanın sonunda, “Tatar’ın muhafazasız tarım makinesi çalıştırdığı, çalışanları bu tehlike ve riskler konusunda eğitmediği ve asli kusurlu olduğu” sonucuna varıldı. Bunun üzerine Tatar hakkında ‘taksirle yaralama’ suçundan 500 gün hapis cezası karşılığında para cezası verildi. Bu ceza da bir günün karşılığı 20 TL olmak kaydıyla 10 bin TL’ye çevrildi ve 24 ay taksitle ödenmesine hükmedildi. 

290 BİN TL TAZMİNAT KAZANDI AMA...

Oğuz daha sonra, tazminat istemiyle Mahmudiye Asliye Hukuk Mahkemesi’nde bir dava daha açtı. Ancak yargılama sürerken bu mahkeme kapanınca, dava Çifteler Asliye Hukuk Mahkemesi’ne devredildi. Yargılama sonunda, işveren Tatar’ın, kazanın gerçekleşmesinde yüzde 60 kusurlu bulunduğu ve işçi Oğuz’un da kaza sonrası yüzde 48,2 oranında maluliyete uğradığı saptandı. Mahkeme, 14 Ekim 2014’te aldığı kararla Oğuz’a 240 bin 49 TL 83 kuruş maddi, 50 bin TL de manevi tazminat ödenmesine karar verdi. Ayrıca 2010 yılından bu yana ki faizlerin de verilmesi kararlaştırıldı.

Oğuz’un avukatı Ali Çuvalcı, ilkin Mahmudiye Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açılan bu davanın bir buçuk yıl sürdüğünü, 15 Haziran 2012’de mahkeme kapatılınca dosyanın Çifteler Asliye Hukuk’a geçtiğini belirtti. Karşılıklı itiraz nedeniyle dört kez bilirkişi incelemesi yapıldığını, tazminat miktarı için de iki kez bilirkişi raporu hazırlandığını kaydetti. Bu karara iki tarafın da itiraz ettiğini vurgulayan Çuvalcı, dosyanın halen Yargıtay 21. Hukuk Dairesi’nde temyiz aşamasında olduğunu anlattı. 

Ahmet Oğuz ise 5 çocuk babası olduğunu, kazadan bu yana iş bulamadığını, 240 TL’lik maluliyet maaşıyla geçindiğini ifade ederek, “Psikolojik sorunlarım sürüyor. Kazanın şokunu atlatamadım. Sabah kalktığımda kolumun olmadığını kabul edemiyorum. 2011 yılından bu yana birçok yere başvuru yaptım, kapıdan geri çevrildim. Sahip çıkacak bir insan olsa iyi kötü iş yaparım” diyor. Açtıkları davanın beş yıldır sonuçlanmadığını ifade eden Oğuz, “Davamız çok sürdü. Beş yıl sonunda yerel mahkemede sonuçlandı, ama benim de geleceğim bitti. Bir iki senede bitmesi lazımken, altıncı seneye giriyoruz. Yargıtay’a gitti. Artık iki sene mi sürecek, ne karar verecek, bilmiyorum. Çok karamsarım” diyor.

 


  ETİKETLER:

  Mahkeme

  ,

  Sabah

  ,

  Bugün

  ,

  Çocuk

  ,

  Ceza

  ,

  Tarım

  ,

  Para

  ,

  eylül

  ,

  kuruş

  ,

  hapis

  ,

  hukuk

  ,

  ,

  Asliye

  ,

  dosya