Makinist hatırlandı

Uyarılar işe yaradı
TCDD ve Ulaştırma Bakanlığı, arka arkaya gelen tren kazalarından sonra nihayet sendikaların uyarılarını dikkate almaya karar verdi. Bakanlık, TCDD yönetiminden makinistler hakkında ayrıntılı rapor istedi. Raporlar tamamlandıktan sonra tüm makinistler psikolojik testlere tabi tutulacak.
Rapor için talimat
Ayrıntılı raporda, tek tek makinistlerin durumları anlatılacak. Daha sonra bakanlık harekete geçecek. Buna göre, makinistlere 'psikolojik test' uygulanmasından, refleksleri zayıflayanlara seferlerde görev verilmemesine kadar bir dizi önlem alınacak.
Haber: DİLEK GÜNGÖR / Arşivi

ANKARA - Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) ve Ulaştırma Bakanlığı, Pamukova ve Tavşancıl'daki tren kazalarının ardından sendikalardan gelen uyarıları dikkate almaya karar verdi. Özellikle Gebze-Tavşancıl' da sekiz kişinin ölümüyle sonuçlanan tren kazasının nedeninin kırmızı ışık ihlali olduğu rapora yansıdıktan sonra, sendikalardan TCDD'nin personel yapısına ilişkin açıklamalar gündeme gelmişti.
Birleşik Taşımacılık Sendikası ve Ulaşım-Sen, 10 yıldır TCDD' nin personel almadığını, tecrübeli eleman açığının olduğunu belirterek, şunları söylemişti: "Makinistler ailelerinden ayrı, uykusuz, yorgun ve stresli çalışıyor.
Duş bile alamadan yeni sefere çıkıyorlar. 'Yorgunum, psikolojim tren kullanmaya müsait değil' diyerek sefere çıkmak istemeyenler hakkında kurumu zarara uğrattıkları gerekçesiyle soruşturma açılıyor. Altı ayda bir psikoteknik muayeneden geçirilmesi gereken makinistler iki yıldır kontrol edilmiyor. 850 milyon maaşlı makinistler, kilometre tazminatı almak için yorgun ek sefere çıkıyor."
Bakan olaya el attı
Cuma günü TCDD Genel Müdürlüğü'nde yetkililerde bir toplantı yapan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, demiryollarında çalışan personel hakkında bilgi aldı. TCDD yetkilileri personel konusundaki sıkıntılarını aktardı. Bakan da özellikle makinistlerle ilgili ayrıntılı bir rapor istedi. Hazırlanacak rapor doğrultusunda Ulaştırma Bakanlığı, artarda yaşanan tren kazalarının ardından suçlanan makinistler konusunda önlem alacak. Bakanlık, makinistlere 'psikolojik test' uygulayacak. Refleksleri zayıflayan makinistler seferlerde görev almayacak. TCDD yetkilileri, yeniden yapılandırma çerçevesinde demiryollarındaki makinistlerin birçoğunun emekli olduğunu ve eleman sıkıntısı yaşadıklarını söyledikleri Yıldırım, '500 makinist almaya çalışacağım' sözü verdi.