Makinist makasa üç kat fazla hızla girmiş

ANKARA - TCDD, Eskişehir’in Hasanbey Mevkii’nde 12 Kasım günü bazı vagonları raydan çıkan Yüksek Hızlı Tren’in (YHT) 30 km ile gitmesi gereken yerde 107 km hızla yolaldığını açıkladı. TCDD’ye göre sorumlu treni bilgisayarlı otomatik sistemden çıkararak kendi inisiyatifi doğrultusunda kullanan makinist.
TCDD açıklamasında YHT’nin 13 Kasım Cuma günü Eskişehir/Hasanbey’de raydan çıktığı anımsatılarak şöyle denildi:
“Raporlarda, sürücünün treni bilgisayarlı otomatik sistemden çıkararak kendi inisiyatifi doğrultusunda 30 kilometre hız yerine makasa 107 kilometre hızla girmesi nedeniyle olayın meydana geldiği açıklanmıştır. Ayrıca Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı olayla ilgili incelemelerini sürdürmektedir. Bilindiği üzere, hızlı tren konusunda yurtdışı ve yurtiçinde sürekli eğitim gören ve kuruluşumuzun göz bebeği olan makinistlerimizin, olaydaki konumlarını araştırmak da kurumsal sorumluluğumuz içindedir.”
ABD’nin Ankara Büyükelçisi James Jeffrey ve eşi, YHT ile dün Eskişehir’e gittiler. Jeffrey, Eskişehir Valisi Mehmet Kılıçlar’ı ziyaretinde yaptığı konuşmada, YHT ile 1.5 saatte Ankara’dan Eskişehir’e geldiklerini söyledi. Konuk Büyükelçi, hızlı tren teknolojini beğendiğini kaydetti. (Radikal)