Makinist panik yapmış

'Frene basmasa virajı geçebilirdi'
TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, hızlandırılmış tren kazasının viraja hızlı girdiğini fark eden makinistin panikleyerek frene basması nedeniyle meydana geldiğini açıkladı. Karaman, "Makinist frene basmasa mevcut hızıyla bu virajı geçebilirdi. Sadece biraz sarsılırlardı" dedi.
Hız limiti açıklaması
Aniden frene basınca vagonların birbirine girdiğini savunan Karaman, kaza bölgesinde maksimum hızın 80 km. olması gerektiğini söyledi. Karaman "Diğer ekspresler de hattı aynı hızla geçiyor. Bu bölgede hız limiti artırılmadı" dedi.

ANKARA - Hızlandırılmış tren kazasının, hız limitinin aşılması sonucu meydana geldiği iddiasını yineleyen TCDD, istatistiki bilgilere göre, kaza noktasından daha önce en fazla saatte 84 kilometre hızla geçildiğini açıkladı. TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ise kazaya hızlı giden makinistin bu durumu fark edip aniden frene basmasının neden olduğunu ileri sürdü. Karaman, "Makinist mevcut hızıyla frene basmadan virajı geçebilirdi. Ama biraz sarsılabilirlerdi" dedi.
'Livre'yi basın yanlış yorumluyor iddiası
TCDD Genel Müdürlüğü basının 'livre'yi yanlış yorumladığını düşünerek, bu konuda basın mensuplarına dün bilgi toplantısı düzenledi. Ancak yetkililerin üst üste toplantılara çağrılması nedeniyle, bilgilendirme gerçekleştirilemedi ve son bir hafta içinde sefer yapan hızlandırılmış trenlerin kaza bölgesinden geçiş hızlarının yer aldığı 'bant çözümleri' ile normal ve hızlandırılmış trenlerde bulunan 'livre'lerin karşılaştırmalı
tablosu sunuldu.
Diğerlerinin hızı
Raporlarda, diğer trenlerin kaza bölgesini geçme hızları şöyle: 15 Temmuz günü Gazi Ekspresi 78, 16 Temmuz'da Yakup Kadri Ekspresi 77, 19 Temmuz'da Gazi Ekspresi 80, 20 Temmuz'da Yakup Kadri Ekspresi 84, 22 Temmuz'da Gazi Ekspresi 75 kilometre.
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın, makinistin hızının saatte 118 kilometre olduğu yönündeki açıklamasına karşın, kazayla ilgili ön teknik raporda, hızın 110 kilomtre olduğu kaydedildi. Yetkililer bu farkı ise, 'hız bandı' ile 'hız kadranı' arasındaki farkın yansıtılması sonucu 118 rakamının elde edildiği' şeklinde açıkladı.
Karaman: Frene basınca kaza oldu
Karaman ise kazayla ilgili dün Anadolu Ajansı'na yaptığı değerlendirmede, makinistin kaza bölgesindeki viraja hızlı girdiğini fark edince, panikleyerek frene basmasıyla böyle bir kazanın yaşanabileceğini söyledi. Kazanın meydana geldiği bölgede azami hızın 80 kilometre olduğunu belirten Karaman, "Teorik olarak frene basmasa, mevcut hızıyla da bölgeyi geçerdi. Biraz sarsılabilirdi. Aniden frene basılınca vagonlar birbirine girer" dedi. Karaman, kazanın yaşandığı noktanın hızlandırılmış bölgede olmadığını da söyledi.