Makinistler dava açacak

Pamukova'da 22 Temmuz 2004'te meydana gelen ve 39 kişinin öldüğü hızlandırılmış tren kazasının makinistleri Fikret Karabulut ve Recep Sönmez, tazminatsız olarak işten çıkartılmalarına karşı dava açacak.

SAKARYA/ANKARA/İSTANBUL - Pamukova'da 22 Temmuz 2004'te meydana gelen ve 39 kişinin öldüğü hızlandırılmış tren kazasının makinistleri Fikret Karabulut ve Recep Sönmez, tazminatsız olarak işten çıkartılmalarına karşı dava açacak. TCDD Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada Yüksek Disiplin Kurulu'nun Karabulut ve Sönmez'e, 'livrede belirtilen hıza uymadıkları ve kuralları ihlal ettikleri' gerekçesiyle 'memuriyetten çıkarma' cezası verdiği belirtildi. TCDD yönetiminin açıklamasında tren şefi Köksal Coşkun, makinistler Karabulut ve Sönmez hakkında Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan kamu davasının sürdüğü anımsatılarak "Devam eden yargı süreci ile terkin uygulaması arasında herhangi bir ilişki bulunmamaktadır" denildi.
Makinistlerin avukatı İsmail Gürses ise, "Henüz müvekkillerimin kusurları sabit değil. Yasal yollardan hakkımızı aramaya devam edeceğiz. İdare mahkemesine yürütmeyi durdurma kararı için dava açacağız" dedi. Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) üyeleri de dün Haydarpaşa Tren Garı önünde toplanarak arkadaşlarının işten çıkarılmasını protesto etti. BTS'nin üyeleri, "Makinisti at, Haydarpaşa'yı sat, fabrikayı kapat, işte adalet, işte kalkınma" diye slogan attı.
(Radikal /dha/aa)


    http://www.radikal.com.tr/7434377434370

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.