'Makul olmayanlarla' polis gün boyu çatıştı

'Makul olmayanlarla' polis gün boyu çatıştı
'Makul olmayanlarla' polis gün boyu çatıştı
DİSK, KESK, Türk-İş ve Hak-İş makul miktarda katılımla Taksim Meydanı'na çıkarken alana çıkamayan gruplar ara sokaklarda gün boyu polisle çatıştı

 

İSTANBUL'DAKİ ÇATIŞMALARIN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN

ANKARA SAVAŞI İÇİN TIKLAYIN

TAKSİM'DE İŞÇİLER ÇOCUKLAR GİBİ ŞENDİ

EN ANLAMLI EYLEMİN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN

KOCAELİ'NDEKİ OLAYLARIN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN


İlk müdahale sabah saatlerinde Pangaltı çevresinde toplanan gruplara yapıldı: Halaskargazi Caddesi’nden Taksim’e yürümek isteyen bir gruba polis izin vermedi. Cadde üzerinde slogan atarak toplanan yaklaşık 500 kişilik bir grup, Taksim Meydanı’na yürüme teşebbüsünde bulundu.
Çevik kuvvet ekipleri, gruba tazyikli su sıkarak müdahale etti. Ara sokaklara kaçan gruptakiler, polise taş atarak karşılık verdi. Polis ile göstericiler arasındaki kovalamaca ara sokaklarda bir süre devam etti. Taksim Meydanı ile Şişli bölgesi, bir polis helikopteri tarafından havadan kontrol ediliyor. Bu arada, Halaskargazi Caddesi üzerindeki dükkanların kapalı olduğu gözlendi.
Öte yandan, Pangaaltı’ndan Taksim Meydanı’na yürümek isteyen küçük bir grup da, polisin panzerle su sıkması üzerine dağıldı.


TARLABAŞI
Taksim Meydanı’na çıkmak isteyen gruplara, polis Tarlabaşı’nda müdahale etti.
Ara sokaklarda toplanarak Tarlabaşı’nı takiben meydana ulaşmak isteyen gruplar, polis engeliyle karşılaştı. Güvenlik güçlerine taş, sopa ve molotofkokteyli ile saldıran göstericilere polis, gaz bombası ile karşılık verdi.
Göstericilerin attığı molotofkokteyli, bir binanın duvarındaki klimaya isabet etti. Çıkan küçük çaplı yangın, itfaiye tarafından söndürüldü.
Bu arada, polis ekipleri müdahale yapılan yerin yakınındaki bir sokakta atılan gazdan etkilenen vatandaşlara su verdi. Polis helikopteri de sokak üzerinde, yerdeki ekiplere destek veriyor.


DOLAPDERE
Öte yandan, Dolapdere’de barikat kuran 150-200 kişilik bir grup, polis ekiplerine taş ve tuğla parçaları ile saldırdı. Polis, gruptakilere, gaz bombası ve panzerden tazyikli su sıkarak müdahalede bulundu.


POLİS CİHANGİR VE KURTULUŞ’TA GRUPLARA MÜDAHALE ETTİ

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı polisler, Cihangir ve Kurtuluş’ta yüzleri maskeli gruplara müdahale etti. Cihangir Firuzağa Camisi civarında toplanan yüzleri maskeyle kapalı bir grup, buradaki bir banka şubesi ile bazı marketlerin camlarına taşlarla saldırmaya başladı. Çevrede güvenlik önlemi alan polis ekipleri de taşlarla saldıran gruba göz yaşartıcı gaz kullanarak müdahale etti. Gruplar, ara sokaklara dalarak kaçmaya çalıştı. Bu arada, Kurtuluş’ta da yürüyüş yapmak isteyen yaklaşık 500 kişilik gruba, polis biber gazı ve tazyikli su ile müdahalede bulundu. Polisten kaçan gruptakiler, bir markete molotofkokteylli saldırıda bulundu, çevrede duran bazı otomobillere de zarar verdi. 


VALİ MUAMMER GÜLER: 108 GÖZALTI VAR, 21 POLİSİMİZ DE YARALI

İstanbul Valisi Muammer Güler, 1 Mayıs kutlamaları sırasında şu ana kadar 108 kişinin gözaltına alındığını, 21 polisin yaralandığını belirterek, "Sivil vatandaşlarımızdan 20’ye yakın kişinin hastanelere ayakta tedavi edilmek üzere müracaatı olduğunu da biliyoruz" dedi.
Vali Güler, İstanbul Valiliği’nde AA muhabirine yaptığı açıklamada, çeşitli yerlerde polise taş, molotofkokteyli, sapanla çelik bilye atarak ve kaldırım taşlarını sökerek saldırılar olduğunu söyledi.
İş yerlerine ve araçlara zarar veren, yasa dışı toplantı için zorlamak suretiyle alanlara gelmek isteyen gruplara, değişik noktalarda polisin zor kullanmak durumunda kaldığını ifade eden Güler, "Zor kullanmanın şartlarını polisimiz sabırla uyguladı. Çok az yerde gaz kullanılması söz konusu oldu ama gerekli olan kuvvetin de kullanılması zorunluluğu tabii ki doğdu" dedi.
Muammer Güler, şunları söyledi:
"Şu ana kadar 108 gözaltı var ve maalesef 21 polisimiz de yaralı durumunda. Bunlardan bir tanesi gelen taş nedeniyle kolu kırılan bir polis memurumuz. Geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Sivil vatandaşlarımızdan 20’ye yakın kişinin hastanelere ayakta tedavi edilmek üzere müracaatı olduğunu da biliyoruz. Çok sayıda sapan, molotofkokteyli, sprey, yasa dışı pankartlar gibi ele geçirilen malzemeler de var. Bunların kanuni gereğini yapacağız tabii ki.

YARALANAN AYGÜL TOPRAK’IN SAĞLIK DURUMUNUN İYİ 

1 Mayıs kutlamalarında bazı grupların polise taşlı saldırıları sırasında yaralanan Aygül Toprak’ın sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi. Cumhuriyet Caddesi Divan Kavşağı’nda boynuna aldığı darbe ile baygınlık geçiren ve Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan 24 yaşındaki Toprak’a boyunluk takıldığı bildirildi.