Mal sahibi mezarı boşalttı

Beykoz Kanlıca Mezarlığı'nın bitişiğinde bulunan, Ateşoğlu kardeşlere ait özel arsaya yanlışlıkla gömülen 55 mezarın yeni yerlerine nakline başlandı.

İSTANBUL - Beykoz Kanlıca Mezarlığı'nın bitişiğinde bulunan, Ateşoğlu kardeşlere ait özel arsaya yanlışlıkla gömülen 55 mezarın yeni yerlerine nakline başlandı. Tartışmalara neden olan cenaze nakillerini denetleyen İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürü Adem Avcı, 'yanlışlıktaki' sorumlular hakkında soruşturma yapıldığını söyledi.
Kanlıca Mezarlığı'na sabah saatlerinde gelen İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü görevlileri nakil için mezarları açtı. Evlerine gönderilen tebligatlarla nakilden haberdar olan cenaze sahipleri mezarlığa gelerek işlemleri takip etti. Gazeteciler sınırlı bir sürede görüntü almalarına izin verildikten sonra mezarlığın dışına çıkarıldı.
Mezarda yakınları bulunanlarla ekipler arasında tartışmalar yaşandı. Mezarda yatanlardan Dinçer Şekerci'nin damadı Mehmet Alp, İstanbul 6. İdare Mahkemesi'nden aldıkları yürütmenin durdurulması kararını göstererek naklin yapılmamasını istedi. Babası ve kocası mezarlıkta yatan 61 yaşındaki Şükran Aktürk, de aldığı yürütmeyi durdurma kararını gösterdi ve sorumluların cezalandırılmasını istedi.
'Soruşturma sürüyor'
Eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Vural Bayazıt'a da tahsis yapılan mezarlıkta, nakillerle ilgili bilgi veren Mezarlıklar Müdürü Adem Avcı, hatanın düzeltilmeye çalışıldığını belirterek, "Bu hata geçmişte yapılmış, sorumlular hakkında soruşturma var. Tüm dini vecibeleri yerine getirerek cenazeleri rahatsız etmeden nakledeceğiz" dedi. Bu arada Ekipler kazılan mezarlardaki cenazeleri tabuta koyarak 200 metre ilerdeki yeni yerlerine taşıdı.
Cenazelerin yanlışlıkla defnedildiği iki dönümlük arsa için geçtiğimiz aylarda açılan davalarda Beykoz 2. Asliye Hukuk Mahkemesi, 3 milyon 675 bin YTL bedel ortaya koymuştu. Faizleri ile 6 milyon YTL'ye kadar çıkan bedeli fazla bulan Büyükşehir Belediyesi yeni mezar yerleri hazırladı. 39 cenazenin gömülü olduğu mezarlar birkaç gün içinde taşınacak.


    http://www.radikal.com.tr/7377647377640

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.