Malatya İl Özel İdare'de 'büyük gözaltı'

Malatya İl Özel İdaresi, 623 işçi ve 160 memurun işe gidiş ve çıkış saatlerini parmak izi ile kontrol edilecek


MALATYA - Malatya İl Özel İdaresi, personelin aktif çalışmasını sağlamak amacıyla 623 işçi ve 160 memurun işe gidiş ve çıkış saatlerini parmak iziyle kontrol edecek.
Malatya İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sami Er, İl Özel İdaresinde şu anda 623 işçi ve 160 memurun çalıştığını belirtti.
Geçen yıl göreve başladığında bir masayı üst kattan alt kata indirmek için 623 işçiden 2 işçi bulamadıklarını anlatan Er, "Doğal gaz borusu iş makinesinin yanlış müdahalesi sonucu patladı. Kazı yapılması gerekiyor. 623 işçiden kazma tutacak 2 işçi bulamadık, dışarıdan işçi getirdik. Bunu önlemek için Destek Hizmetler Müdürlüğünü kurduk. Hazır ekip, hazır kıta dediğimiz işçi grubunu oluşturduk. Bu sorunu giderdik"dedi.
Kurumda personel fazlası olduğunu, büroların işçi ve personelle dolu olduğunu belirten Er, şöyle konuştu:
"Bankamatik çalışanı değil, ama onun gibi bir şey. Benim asıl dağda emek veren, alın teri döken işçim var. Kışın karla mücadelede, dozerde, şantiyesinde, kepçenin başında. Karla mücadele ediyor. Dağ başında tir tir titriyor. Yazın da topuklarına kadar ter akıtıyor. Burada oturan arkadaşla aynı parayı alıyor. Buna hangi vicdan dayanır. İçler acısı. Buna bir neşter vurulması lazım"
Er, kurumda personelin işe gelmemesini engellemek için hazırladıkları projeyle ilgili şu bilgileri verdi:
"Personel hantalsa da buranın dışına çıkamayacak. Parmak izi ile sabah girecek, akşam iş çıkışı parmak izi ile çıkacak. Bunu kartlı sistem yapabilirdik. Ama biri diğerinin yerine kartı basabilir. Parmak izinde bunu yapamaz. Bu sistem özel sektörde var. Babasının çiftliği gibi gelip gitmek yok. Burada bütün hareketleri izleyeceğiz. Veri bilgisi bir yıl geriye gidebilecek. Her ay sonunda dokümanlar önümüze gelecek. Personel izin alsa bile parmak izine basmadan çıkamaz. Her gün onun dokümanı alınacak. Bu adam gündüz de girmiş çıkmış, niye girmiş, ne işi varmış? ’Niye çıktın?’ diye soracağız."
Er, Parmak İzi Geçiş Sistemi’nin gelecek hafta uygulanmaya başlayacağını sözlerine ekledi.