Malatya sanıkları ilk kez adalet önünde

Yayınevini basıp biri Alman üç Hıristiyanı misyonerlik yaptıkları gerekçesiyle boğazlarını keserek öldüren tutuklu beş sanık ile katliama yardımcı oldukları iddia edilen iki kişi dün ilk kez hâkim önüne çıktı.
Haber: MİKAİL PELİT / Arşivi

MALATYA - Yayınevini basıp biri Alman üç Hıristiyanı misyonerlik yaptıkları gerekçesiyle boğazlarını keserek öldüren tutuklu beş sanık ile katliama yardımcı oldukları iddia edilen iki kişi dün ilk kez hâkim önüne çıktı. Öldürülenlerden ikisinin eşi 'bu cinayetin ardındaki zihniyetin cezalandırılmasını' istedi.
18 Nisan'daki cinayetin davası dün Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başladı. Duruşmayı ABD Büyükelçiligi Siyasi İşler Büro Sorumlusu Jerwey Collins ve Alman Konsolosluğu Hukuki İşler Başkanı Martin Herman Graft'ın yanı sıra çok sayıda yabancı gazeteci de izledi. Zirve Yayınevi'nde öldürülen Alman Tilmen Geske'nin eşi Suzanna Geske, sanıklardan şikâyetçi olduğunu vurgulayarak "Adalete güveniyorum" dedi:
"Ben Hıristiyan olarak bu ülkeyi kendi vatanım gibi görüyorum. Eşimin ölümünden sonra başörtülüler dahil tüm komşular ve imam ziyaretimize geldi geldi. Türkiye laik, adaletin doğru karar vereceğine inanıyorum."
Öldürülen Necati Aydın'ın eşi Şemse Aydın da, "Ben Türk Hıristiyanım. Eşim de Türk Hıristiyandır. Çocuklarım Hıristiyan oldukları için kendilerinin de öldürülüp öldürülmeyeceğini soruyorlar. Bu cinayetin arkasındaki zihniyetin cezalandırılmasını istiyorum" dedi
Mağdur avukatlarından Ergin Cinmen, sanıkların 'insanlığa karşı suçlardan yargılanmasını' istedi. Avukat Mehmet Ali Koçak da "Savcı, misyonerlik faaliyetlerini içeren de 16 klasörlük doküman hazırlamıştır. Protestan cemaatinin bütün üyelerinin isimleri ve açık adreslerine yer verilerek hedef haline getirilmişlerdir" dedi. Duruşma 14 Ocak 2008'e ertelendi
Necati Aydın, Uğur Yücel ve Tilman Geske'yi öldürdükleri iddia edilen Emre Günaydın, Hamit Çeker, Abuzer Yıldırım, Cuma Özdemir ve Salih Gürler hakkında, 'Silahlı terör örgütü kurmak, örgüt yöneticisi olmak, terör örgütü çerçevesinde birden fazla adam öldürmek ve işyeri dokunulmazlığını bozmaktan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis isteniyor. Tutuksuz yargılanan Kürşat Kocadağ ve Mehmet Gökçe de örgüte yardım etmek suçundan 5-15 yıl hapis cezası istemiyle yargılanıyor.