Malatya'da 2 keşif uçağı düştü: 4 şehit

Malatya'da 2 keşif uçağı düştü: 4 şehit
Malatya'da 2 keşif uçağı düştü: 4 şehit
Malatya 7'nci Ana Jet Üssü'nüden keşif uçuşu yapmak üzere havalanan 2 adet RF-4 E tipi (Fantom) keşif uçağı Akçadağ ilçesi Ekinciler mevkiinde düştü. Kazada 4 pilotun şehit olduğu bildirildi.

RADİKAL - Malatya 7’nci Ana Jet Üssü’nden 18.07'de havalanan iki RF-4E tipi keşif uçağı, saat 19.05 sıralarında Akçadağ ilçesi Ekinciler Mevkii’nde düştü. Kazada Kurmay Binbaşı Salih Sezer, Üsteğmen Salih Atalay ile Zeynel Özbahçeçi ve Onur Özkaya şehit oldu.

TSK'DAN YAZILI AÇIKLAMA

Malatya'daki kazanın ardından TSK'dan yapılan yazılı açıklamada 'Kazada maalesef dört kahraman pilotumuz şehit olmuşlardır' ifadeleri kullanıldı.

İşte o açıklama;

"Bu akşam 18.07’de Malatya’da konuşlu 7’inci Ana Jet Üssünden planlı gece uçuş eğitimi için kalkan iki adet RF-4E Keşif Uçağı ile saat 19.05’de radar irtibatı kesilmiş ve derhal arama faaliyetlerine başlanmıştır.

Saat 20.45’de iki uçağımızın da enkazına ulaşılmış ve maalesef dört kahraman pilotumuz şehit olmuşlardır.

Bu elim kaza neticesinde şehadet mertebesine erişen kahraman pilot arkadaşlarımıza Allah’tan rahmet kederli aile fertlerine, Silahlı Kuvvetlerimize ve yüce Türk Milletine başsağlığı dileriz."

 

Başbaşbakan Davutoğlu'ndan Orgeneral Özel'e başsağlığı telefonu

BAKAN ALA: DIŞARIDAN SALDIRI SÖZKONUSU DEĞİL

İçişleri Bakanı Efkan Ala, Malatya'da iki askeri uçağın enkazına ulaşıldığını belirterek, "Maalesef 4 şehidimiz var. Kaza kırım raporundan sonra nedeni açıklanabilir. Dışarıdan bir şey söz konusu değil" dedi.

Bugüne kadar 12 RF-4E uçağı düştü


Ala, kazayla ilgili olarak TBMM Genel Kurulu'nda gündeme geçmeden önce bilgi verdi. İki uçağın da enkazına ulaşıldığını ifade eden Ala, "Maalesef 4 şehidimiz var. İkisi de F4 Fantom uçakları..." diye konuştu.

Bazı milletvekillerinin kazanın nedeniyle ilgili sorularına Ala, uçak kazasının kesin nedeninin ancak kaza kırım raporundan sonra açıklanabileceğini kaydederek, "Şu anda mümkün değil. Malatya sınırları içinde Akçadağ mevkiinde....Tabii tahminlerimiz var. Birbirine çarpma olabilir büyük ihtimalle ya da hava şartları...Dışarıdan bir şey söz konusu değil. İki uçağın enkazına da ulaşıldı. Maalesef 4 pilotumuz da şehit olmuştur" karşılığını verdi.

İZMİR VE ESKİŞEHİR'E ŞEHİT ATEŞİ DÜŞTÜ

Malatya'da düşen RF-4E tipi uçakta şehit düşen Hava Pilot Üsteğmen Onur Özkaya'nın İzmir'deki baba evine ateş düştü. Uçak düştüğünü haberini televizyondan öğrenen baba Cengiz Özkaya'ya pilot oğlunun şehit haberini Ege Ordu Komutanlığı'nda görevli subaylar verdi. Malatya'da görev yapan Onur Özkaya'nın bir çocuk babası olduğu, eşinin de Malatya'da öğretmenlik yaptığı öğrenildi.

Şehit olan Kurmay Binbaşı Salih Sezer'in Eskişehir'deki baba ocağında yas var.

Askeri yetkililer, baba Mehmet ve anne Ayşe Sezer'in yaşadığı Fatih Mahallesi Nimet Sokak'ta bulunan bir aparmanın 2. katındaki evine gelerek, şehadet haberini verdi. Bu sırada apartmana büyük Türk bayrağı asıldı.

Evli ve 2 çocuk babası olduğu öğrenilen şehit Kurmay Binbaşı Sezer'in babası, annesi ve yakınları, askeri uçakla Malatya'ya götürülmek üzere evden ayrıldı.