Malatya'da dert şebeke suyu

Malatya'daki ishal salgınında hastaneye başvuranların sayısı 6 bini buldu. Şebeke suyunda kolibasili tespit edildi. Belediyenin kirlilikle ilgili olarak beş kez uyarıldığı da ortaya çıktı.

MALATYA/ANKARA/İSTANBUL - Malatya'da, içme suyuna atık su karışmasıyla başgösteren ishal salgını, 6 bine yakın hastayla dokuzuncu gününe girerken, tahliller, şehir şebeke suyunda kanalizasyon kaynaklı olduğu tahmin edilen bir kirlenme olduğunu ortaya çıkardı.
Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Turan Buzgan, Malatya'dan gelen su örneklerinin ön tahlil sonuçlarını açıkladı. Buzgan, "İki içme suyu örneğinde (İskender Mahallesi İncirlik Cami Çeşmesi suyu ve Zafer Mahallesi Münevver Çeşmesi örnekleri) koliform bakteri tespit edildi. Depolarda süper klorlama yapılıyor" diye konuştu.
'Klor çok yetersiz'
İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu ise şu bilgileri verdi: "Salgın nedeni olarak şehir içme suyunda rotavirus antijeni saptanmış ve aynı antijene hastaların dışkısında da rastlanmıştır. Turgut Özal Tıp Merkezi'ndeki bir hastanın durumu ağır. Şehir suyundaki serbest klor düzeyi son derece yetersiz."
Turgut Özal Tıp Merkezi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı'ndan, adını belirtmek istemeyen bir uzman da, kentte iki aydır içme suyundan kaynaklı şikâyetlerin görüldüğünü belirterek, "Ben mahalli bir TV'de halkı içme sularını kaynatarak içmeleri konusunda uyardım. Bu süreçte belediyemiz 'Sularımız temizdir' demeye devam etti" dedi.
Öte yandan Sağlık İl Müdürlüğü'nün Nisan 2005 tarihinden itibaren Malatya Belediyesi'ne beş kez yazı yazdığı ve suların kirli olduğunu bildirdigi öğrenildi.
'Sudan siyaset yapılıyor'
Malatya Belediye Başkanı AKP'li Cemal Akın ise, rektör Hilmioğlu'nu su üzerinden siyaset yapmakla eleştirdi. Akın dün yaptığı basın toplantısında şöyle konuştu: "Türkiye'nin en modern kurumu suda rota virüsü tespit etmemiştir. Ama bu kadar geniş imkânlara sahip olmayan bir kısım laboratuvarlarda rota virüsü bulunduğu iddia edilmiştir. Bunun takdirini uzmanlara bırakıyorum."
Toplantı sırasında önündeki şebeke suyundan sık sık içen Akın, "Şebeke suyuna duyduğum güven nedeniyle evimde suyu kaynatmadan içiyorum" dedi. (Radikal, dha)


    http://www.radikal.com.tr/7646897646890

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.