Malatya'da vahim iddia

DYP lideri Mehmet Ağar ile Malatya Himayeye Muhtaç Yaşlılar ve Çocukları Koruma Derneği, Malatya Çocuk Yuvası'nda yaşananların daha önce müfettişler tarafından tespit edildiği iddiasında bulundu.

MALATYA - DYP lideri Mehmet Ağar ile Malatya Himayeye Muhtaç Yaşlılar ve Çocukları Koruma Derneği, Malatya Çocuk Yuvası'nda yaşananların daha önce müfettişler tarafından tespit edildiği iddiasında bulundu.
Dernek başkanı Ece Buldan, yuvaya sürekli yardım yaptıklarını, çocukların orada işkence gördüğüne ilişkin birçok kez ilgili makamlara şikâyette bulunduklarını söyledi. Şikâyetleriyle ilgili sonuç alamadıklarını öne süren Buldan, ilgili bakanlığa yaptıkları müracaat neticesinde kente 2003 yılında Ankara'dan dört müfettişin inceleme yapmak üzere geldiğini belirtti. "Türkiye'nin yeni öğrendiği bu olaya biz yıllardır tanıklık ediyoruz" diyen Buldan, şöyle devam etti: "6-7 yıl önce yanımda kalan bir kadının çocuğunu götürmüştük. Sonra sırtında sopa izleri tespit ettik. Ayrıca çocukların ruh halinden işkence gördüklerini anlıyorduk. Vatandaşlardan çok fazla ihbar geliyordu. Ama yaşananlar raporlarla belgelenemedi. Sonrasında idari değişiklikler oldu. Herhangi bir netice alamadık. Yaptığımız müracaatları, şikâyetleri 'şov yapıyor' diye değerlendirdiler. Bizi oradan uzaklaştırmak için bünyelerinde bir dernek kurdular."
Ağar da aynı iddiada
DYP lideri Mehmet Ağar da, Malatya'da yaşanan olayın daha önce vatandaşlarca şikâyet edildiğini ve konuyla ilgili müfettiş raporları olmasına karşın gerekli tedbirlerin alınmadığını öne sürdü. Ağar, "Bu konunun peşini bırakmayacağız" dedi. Eğitim-Sen Malatya Şube Başkanı Erdoğan Canpolat da, olayın sorumluları ile ilgili yargıya şikâyette bulunacaklarını açıkladı. (aa, anka)


    http://www.radikal.com.tr/7613657613650

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.