Malatya'daki yuvada artık sevgi var

"Çocuklarımız sabah 08.00'de kalkıyor, kahvaltılarını yapıyor. Saat 10.30-12.00 arası resim, boyama gibi eğitsel faaliyetlerimiz oluyor. Öğlen yemeği 12.00'de.

MALATYA - "Çocuklarımız sabah 08.00'de kalkıyor, kahvaltılarını yapıyor. Saat 10.30-12.00 arası resim, boyama gibi eğitsel faaliyetlerimiz oluyor. Öğlen yemeği 12.00'de. 13.00-15.00 saatleri arasında uyuyorlar. 15.00'te meyve saati yapıyoruz. Yaz olduğu için genellikle günlerini bahçede geçiriyorlar. Akşam yemekleri 18.00'de yeniliyor." Yuva müdürü Mehtap Göldağ'ın böyle özetlediği, çocukların bir günlük programında 'dayak' bulunmuyor.
İki yıl önce ekranlara yansıyan dayak görüntüleriyle Türkiye'nin kanını donduran Malatya Çocuk Yuvası, barındırdığı miniklere şefkat göstermeye adından başladı.
Önce yuvanın adı 0-6 Yaş Sevgi Çocuk Yuvası olarak değiştirildi, sonra fiziki şartları iyileştirildi. Malatya Sosyal Hizmetler İl Müdürü Murat Konan, "Her şeyden önce çocuklara bakış açımızı değiştirdik. Sosyal hizmetler olaylardan dersini aldı" derken, yuvadaki yeni koşulları şöyle özetledi:
"Çocuklar koğuş sistemiyle tek odada hep beraber yatıyor, hamam sistemiyle tek banyoda yıkanıyorlardı. Şimdi yuvaya prefabrik bir ek bina eklendi. Koğuş sisteminden grup sistemine geçildi. Yuvada toplam yedi oda var. Şiddet görüntülerinin yer aldığı banyo şu anda lavabo yapıldı. Şimdi yuvada beş banyo var. Odalar cıvıl cıvıl renkli çarşaflar ve mobilyalarla süslendi."
Daha önce koridor ve odalarda çamaşır kurutulduğunu, yuvanın çamaşır koktuğunu anlatan Konan, bu sorunu bir çamaşır bir de kurutma makinesi alarak çözdüklerini söyledi. Yuvada eski bakıcılar işten çıkarılırken temizlikçiler ile bakıcıların işleri de ayrıldı. Konan, "Eskiden çalışanlar hem temizlik yapar, hem da çocuklara bakarlarmış. Bakıcıların kız meslek liselerinin çocuk gelişimi bölümünden mezun olması şartını getirdik. Bakıcılarımız, çocukların temizliği, banyosu, yemeği ve oyunlarıyla ilgileniyor. 20 bakıcımız, sekiz temizlik görevlimiz, iki sosyal hizmet uzmanımız var."
Eskiden 40 çocuğun kötü şartlarda kaldığı yuvada halen 26 minik bulunurken sekiz çocuğa bir bakıcı düşüyor.