Malatyalı bir kadının öyküsü...

Malatyalı bir kadının öyküsü...
Malatyalı bir kadının öyküsü...
Altı kadınla birlikte yaşarken 'inek alır gibi beni aldı' dediği adamdan 10 çocuk sahibi oldu. Bugün 7 çocuğuyla yaşam mücadelesi veriyor

 

MALATYA - Malatya merkeze bağlı Taşolar köyünde 27 yıl önce 15 yaşındayken para karşılığı evlendirildiği, ancak o günlerde bir kısmı imam nikahlı olmak üzere 6 kadınla birlikte yaşayan adamdan 10 çocuk doğuran Beyaz Divarcı, bugün 7 çocuğuyla yaşam mücadelesi veriyor.

Yaşam öyküsünü anlatan Beyaz Divarcı, 27 yıl önce Pütürge ilçesine bağlı Tepehan beldesinde yaşadıklarını, 15 yaşındayken ailesinin, kendisini isteyen biriyle evlendirdiğini söyledi.

Aile geleneklerine göre kızın bir şeyin soramayacağını ve alınan karara saygı duymaktan başka çaresinin olmadığını belirten Divarcı, şöyle dedi: "Annem ve babam beni birine verdiğini söyledi. Çok geçmeden ilk kez gördüğüm F. D., inek alır gibi beni aldı ve bu köye getirdi. Ailem beni para karşılığında verdi. Miktarı bilmiyorum, ama çok aldıklarını sanmıyorum. Kendisi benden çok büyüktü. Öyle ki evlendiğimde askere giden oğlu vardı. Çocuklarından dolayı başka eşinin olabileceğini veya evlenmiş, boşanmış olabileceğini düşündüm. Birlikte yaşamaya başladıktan sonra eve birlikte yaşadığı kadınları da getirmeye başladı. 6 kadından biri köyde yaşıyordu. Diğerleri Malatya ve İstanbul’da yaşıyormuş. Ben o zaman 7. kadın olduğumu anladım."

Kocasının 6 kadınla beraberliğinin olduğunu öğrendikten sonra kaçmaya başladığını, her defasında ailesinden gördüğü baskılarla geri gönderildiğini ifade eden Divarcı, "Kaçacak başka yerim olmadığından aileme gidiyordum. Onlar da her seferinde beni geri gönderiyor, baskı yapıyorlardı. Faik Divarcı, 18 yaşını doldurduktan sonra ilk eşini boşadı ve bana resmi nikah yaptı" diye konuştu.

 


KIZLARIN ÜÇÜNÜ EVLENDİRDİ

 


Evliliği süresince biri erkek 9’u kız olmak üzere 10 çocuk dünyaya getirdiğini belirten Divarcı, ailenin en büyüğü olan üç kızını evlendirdiğini kaydetti.
Kalan 7 çocuğundan 4’ünün okula gittiğini söyleyen Divarcı, "Kocam 4 yıl önce öldü. Köyde sadece 3 çocuğu olan bir kumam yaşıyor. Diğerleri başka yerlerde. 3 kızımı evlendirdim. 4 çocuğumu da okutuyorum" dedi.
Sadece buzdolabı ve televizyon bulunan evde, tüp olmadığı için yemeklerini odun ateşinde yaptıklarını ifade eden Divarcı, "Malatya Belediyesinden gıda ve kömür yardımı alıyorum. Vatandaşlardan da gelen yardımlar var. Geçimimizi böyle sağlıyoruz. Bulunduğumuz ev kocamın ölümünden sonra komşularımız tarafından hazine arazisi üzerine yapıldı" diye konuştu.”(aa)