Malatyalı vekiller: Türkiye baltalanıyor

Malatya'da İncil satılan yayınevine yönelik saldırı bölge milletvekillerince de üzüntüyle karşılandı. AKP'li milletvekilleri Malatya'nın da Trabzon gibi anılmasından çekinirken...

ANKARA - Malatya'da İncil satılan yayınevine yönelik saldırı bölge milletvekillerince de üzüntüyle karşılandı. AKP'li milletvekilleri Malatya'nın da Trabzon gibi anılmasından çekinirken, CHP'li Muharrem Kılıç, "Bu olay hoşgörüyü, laikliği tartışılır hale getirecek" dedi. Vahşi cinayetle ilgili tepkiler şöyle:
Ali Osman Başkurt (AKP): Malatya'nın bu konuyla ismini duyurması beni son derece üzdü. Malatya'da herkesin barış içinde yaşaması lazım. Trabzon'dan sonra benim ilimde böyle bir olay yaşanması son derece üzücü. Aylarca basında ve dış basında yankı bulacak. Bu Türkiye'yi içine kapatmak gibi bir şey. Dışarıdan gelen yatırımları kesmek ve Türkiye'yi sefalete sürüklemek isteyenler var. Türkiye'yi, baltalamak isteyen çevreler var. Ben beş-altı yıldan beri biliyorum. Bunlar, Malatya'ya yeni gelmiş değiller. Korunmak için başvuruda da bulunmamışlar.
Ahmet Münir Erkal (AKP): 2007 yılı hassas bir yıl. Hassas bir döneme girdik. İki önemli seçim arası, birilerinin provokasyon yapabileceğini dikkate almak lazım. Birileri bunları kullanmak istiyor. Başka konular da olabilir. Bu hassasiyetleri dikkate almak lazım. Olay bir takım yerlere bağlanmak istenebilir. Arka planına bakmak lazım. Cumhurbaşkanlığı seçimlerine gölge düşürmek isteyenler olabilir.
'Hoşgörü tartışılır hale gelir'
Muharrem Kılıç (CHP): Misyonerlik faaliyetlerinden doğan bir saldırıysa çok daha vahim. Bu, Türkiye'deki hoşgörüyü tartışılır hale getirir. Hoşgörüşsüzlük olur. Bizim Avrupa'da hemen hemen her vilayetinde camilerimiz var. Orada Müslümanlar çok rahat ibadetlerini gerçekleştiriyor. Çok utanç verici bir saldırı. Öldürmek bir yana, kötü söz bile onları aşağılar. Laiklik Türkiye'nin çimentosu. Laikliğe yönelik törpülemeler devam ederse, Türkiye'nin laikliği tartışılır hale gelir.