Malatya'ya müfettiş: Vali için inceleme

İçişleri Bakanlığı, denetim görevini yerine getirip getirmediğinin anlaşılması için Malatya Valisi Derya Kadıoğlu hakkında inceleme başlattı. Diğer valiliklere de 'Denetim yapın' genelgesi gönderildi.

ANKARA - İçişleri Bakanlığı, kötü muamelelerle gündeme gelen Malatya Çocuk Yuvası'yla ilgili denetim görevini ihmal edip etmediğinin belirlenmesi için Malatya Valisi Osman Derya Kadıoğlu hakkında inceleme başlattı. Bakanlık, tüm valiliklere de bir genelge göndererek, 'devlet baba' imajına zarar verecek benzer olumsuzlukların yaşanmaması için önlemlerin alınmasını istedi.
Malatya Çocuk Yuvası'nda ortaya çıkan skandalla ilgili olarak İçişleri Bakanlığı da aradan geçen bir haftanın sonunda adım attı. Bakanlığın bu konuda yaptığı ilk işlem, TBMM İnsan Hakları Komisyonu'nun da yaptığı inceleme sonucu yuvalarda gerekli denetimleri yapmadığı için suçladığı Malatya Valisi Kadıoğlu hakkında inceleme başlatmak oldu. Bakanlık kentte yaşananları incelemesi ve gerektiğinde soruşturma yapması için iki mülkiye müfettişini gönderdi.
Vali izne ayrıldı
Bu arada Vali Kadıoğlu beş günlük izne ayrıldı. Vali'nin Zonguldak'ta doktorluk yapan kızının doğum gerçekleştirdiği, bu nedenle izne ayrıldığı belirtildi. Kadıoğlu'nun pazartesi günü görevine başlayacağı öğrenildi. Yeni doğan torununu görmek için Zonguldak'ta bulunan Kadıoğlu, izne ayrılmasının çocuk yuvası olayı ile bir ilişkisinin olmadığını, daha önceden planlanmış bir izin olduğunu söyledi. Kadıoğlu, "İnceleme tamamlandıktan sonra değerlendirme yaparız" dedi.
'Denetleyin' genelgesi
İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, 'korunmaya, bakıma ve yardıma muhtaç aile, çocuk, sakat ve yaşlı vatandaşlar'la ilgili olarak bir genelge yayımladı. Genelgede "Devletin himayesine sığınan bu insanlara karşı barındıkları yerlerde devleti rencide edecek davranışların önlenmesi kesinlikle sağlanmalıdır" denildi. (Radikal, dha)


    http://www.radikal.com.tr/7619687619680

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.