Malazgirt'te Alparslan'ın sözüne sansür!

Türklere Anadolu kapılarını açan Malazgirt Zaferi'nin 938'inci yıldönümü nedeniyle Zafer Anıtı'nda önceki gün yapılan törenlere DTP'lilerin protestosu damgasını vurdu.


Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Muş Valisi Erdoğan Bektaş, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Burhanettin Aktı, Bingöl Valisi İrfan Balkanlıoğlu’nun da katıldığı törende DTP’li Malazgirt Belediye Başkanı Mehmet Nuri Balcı konuşturulmadı. Kaymakam Bilal Yavaş, Balcı’ya “Konuşmanız uygun bulunmadı” deyince Balcı, DTP Muş Milletvekili Nuri Yaman ile birlikte Vali Bektaş ve Bakanı Çağlayan’a sorunu anlattılar ancak konuşma izni alamadılar.
Geçen yıllardaki törenlerde belediye başkanlarının konuşma yaptığını belirten Balcı konuşturulsaydı şunları söyleyeceğini aktardı: “Malazgirt, Romen Diyojen komutasındaki 200 bin kişilik Bizans ordusu ile Sultan Alparslan komutasındaki 50 bin kişilik Selçuklu ordusu arasında geçen büyük bir meydan savaşına tanıklık etmiştir. Alparslan’ın ‘Eğer 20 bin Kürt süvarisi olmasaydı ben bu savaşı kazanamazdım’ sözü bu topraklarda kardeşliğe verilen önemi en iyi şekilde açıklamaktadır.” (dha)