Mali Şube'ye sızma iddiası

Günlerdir konuşulan İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde gece kimliği belirsiz bir kişinin B Blok 4 katta bulunan Mali Şube'nin verilerinin saklandığı odaya girdiği iddia edildi. Bina içindeki güvenlik kameralarına da yakalanan kişinin kimliği henüz tespit edilemezken emniyet konuyla ilgili soruşturma başlattı.
Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi

İSTANBUL - Aralarında Bakanların ve bakan çocuklarının da yer aldığı önemli isimlerin soruşturulduğu tarihin en büyük rüşvet ve yolsuzluk operasyonunun ardından Mali Şube Müdürü Yakub Saygılı ve bütün şube polisleri görevden alınmıştı. Hatta Mali Şube katında çalışan çaycının dahi yerinin değiştiği belirtilmişti. Diğer yandan da güvenlik nedeniyle basın mensuplarının kaldığı oda bile boşaltılarak bundan sonra basın mensuplarının nereye gideceği daha kapıda belli olması istenmişti. Kuş uçurtmamaya çalışan emniyete kimliği belirsiz kişinin ana kapıdan nasıl girdiği şimdi merak konusu.

İşte o katta önceki gün akşam saatlerinde iddiaya göre ilginç bir olay yaşandı. İddiaya göre soruşturmayla ilgili veri, dosya ve bilgilerin bulunduğu Mali Şube katına kimliği belirsiz bir kişi girdi. Kimliği belirsiz kişi iddiaya göre kameralara da yakalandı. Kameralara yakalanan kişinin bilgisayarlarda bir takım işlemler yaptığının tespit edildiği ifade ediliyor. Kimliği belirsiz kişinin bilgisayardaki harddisklerden veri kopyaladığı düşünülüyor. Görüntülerle belgelendiği ifade edilen kişinin oda karanlık olduğu için kimliğinin henüz belirlenemediği ve konuyla ilgili olarak inceleme başlatıldığı öğrenildi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü binasının 1 ana 2 de yan giriş kapıları bulunuyor. Emniyet mensubu olmayanlar, ana kapıdan içeri girerken kimlik verip nereye gideceğini ve kime geldiğini bildirmek zorunda. Yan kapılardan ise ancak parmak izi tanımlanmış emniyet personeli girebiliyor. Mali Şube’nin bulunduğu bölüm B blok olarak geçiyor. Bu blokun 4 katında yer alan Mali Şubeye çıkabilmek için ya asansörü ya da merdivenler kullanmak zorunda. Ancak 4. katta da sizi görevli bir polis memuru karşılıyor ve nereye gittiğinizi soruyor. Bu ofiste bulunan polisler izin vermediği müddetçe mali şubeye giriş yapılmasının imkanı yok. Giriş yapabilmek için ziyaretçi olmanız ve içeriden bir polis tarafından davet edilmeniz gerekiyor. Mali Şube’ye ziyaretçiler dışında sadece parmak iziyle yetkilendirilmiş polisler girebiliyor. Ancak Mali Şube’de önceki günlerde tüm polisler görevden alınmıştı. Bu durum bir çok ihtimali de ortaya çıkarıyor. Henüz yeni atanan polislerin parmak izi kaydının alınmamış olması ihtimali de bulunuyor. Bu durumda parmak izi ile giriş yapabilme sisteminin devre dışı olmasından faydalanılarak giriş yapıldığı da olası ihtimallerden biri. Konuyla ilgili detayların incelemelerin tamamlanmasının ardından önümüzdeki günlerde ortaya çıkması bekleniyor.