Maliye, Boyalı'yı mahkeme kararıyla inceleyecek

Maliye Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanı Cemal Boyalı'ya kötü haber. Boyalı'nın Ankara Deftedarı olduğu dönemde 'Maliyespor'a bağış yapanların vergi borcunu düşürdüğü' iddiası mahkeme kararıyla incelenecek.
Haber: TARIK IŞIK / Arşivi

ANKARA - Maliye Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanı Cemal Boyalı'ya kötü haber. Boyalı'nın Ankara Deftedarı olduğu dönemde 'Maliyespor'a bağış yapanların vergi borcunu düşürdüğü' iddiası mahkeme kararıyla incelenecek.
Ankara Bölge İdare Mahkemesi, daha önce Boyalı hakkında 'soruşturmaya gerek yoktur' diyen Maliye Bakanlığı'nın kararını geçersiz saydı ve kurum çalışanlarından N. A. tarafından Boyalı hakkında ortaya atılan iddiaları 'ciddi, somut ve delile dayanır' buldu. Mahkeme, Boyalı hakkında inceleme yapılması için aldığı kararı Maliye Bakanlığı'na iletti.
Boyalı hakkındaki iddialar
N.A, Boyalı hakkında şu iddialarda bulunmuştu: "Boyalı denetim elemanları arasında ayrımcılık yaptı ve bunu görev dağılımına aksettirdi. Denetim elemanları bu ayrıma göre işyerindeki A ve B bloklara yerleştirildi. Aylık 400 YTL fazla mesai ücretini sadece istediği denetim elemanlarına verdi. BES Sendikası'nda yönetici durumdaki memurlar için açılan soruşturmada düzenlenen raporu beğenmedi. Bu kişileri suçlu gösteren yeni bir rapor istedi. Tehdite karşın raporda değişiklik yapılmayınca Şanlıurfa'ya tayin edildim. Baskılar nedeniyle işyerindeki çalışma huzuru bozuldu, iş veriminde düşüş oldu, bundan dolayı kamu zarara uğratıldı. Aynı baskılar neticesinde bir memur (22 yıllık maliye çalışanı BES üyesi M. Ö., intihar etti."