Maliye rekor cezanın 'rutin uygulama' olduğunu savundu, haberlere kızdı

ANKARA - Maliye Bakanlığı, Doğan Yayın Grubu’na kesilen 826 milyon liralık cezanın ‘öteden beri uygulaya geldiği genel teamüllere, yasal usul ve esaslara uygun olarak yürütüldüğü’ savundu. Maliye, grubun Alman medya devi Axel’le hisse satışının 2007 yılında gerçekleştiğinin belgelerle ortada olmasına karşın, satışın 2006 yılında yapıldığı iddiasıyla kesilen cezayı savunduğu açıklamasında, özetle şunları kaydetti:
“Bakanlığımızca yapılan vergi incelemeleri, ilgili denetim birimlerinin yıllık plan ve programları çerçevesinde yürütülmektedir. Doğan Holding nezdinde yapılan vergi incelemeleri de Bakanlığımızın öteden beri uygulaya geldiği genel teamüllere, yasal usul ve esaslara uygun olarak yürütülmüştür.”
Açıklamada, cezayla ilgili gazetelerde yer alan haberler de eleştirildi
“Hal böyle iken, Doğan Yayın Holding tarafından yapılan ve basında yer alan açıklamalarda, ‘Vergi denetim elemanının grubu yok etme planını uygulamakla görevlendirildiği’, ‘Haksız ve kasıtlı hareket edilerek insafsız ve kanunsuz bir ceza kesildiği‘, ‘Bu olayın Türk maliye tarihine en büyük vicdansızlık olarak geçeceği’ gibi son derece haksız ve mesnetsiz iftira ve suçlamalarda bulunulması esefle karşılanmıştır. Adı geçen mükellef kurumun husumet ve hakaret içeren açıklamalarının, Bakanlığa ve tüm liyakat sahibi personele karşı büyük bir saygısızlık olarak görülmüştür. Bu davranışa karşı, bakanlık ve denetim elemanları tarafından tüm yasal yollara kesinlikle başvurulacaktır.” (Radikal)