Maliye 'teşvik'i inceliyor

Bakanlar Kurulu'nda imzaya açılan Özel Okullar Yasası'nda değişiklik öngören taslak vergi açısından Maliye Bakanlığı tarafından incelemeye alındı.

ANKARA - Bakanlar Kurulu'nda imzaya açılan Özel Okullar Yasası'nda değişiklik öngören taslak vergi açısından Maliye Bakanlığı tarafından incelemeye alındı.
Milli Eğitim Bakanlığı, çocuğunu özel okulda okutanlara, okul ücretini vergiden düşürme olanağı da getiren düzenlemeyi görüş için Maliye Bakanlığı'na gönderdi. Bakanlık üst yönetimi taslağı Gelir İdaresi Başkanlığı ile Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü'ne ileterek, bu konuda bir değerlendirme raporu hazırlanmasını istedi.
Maliyecilerin, taslağı vergi tekniği ve bütçe hedefleri açısından ele alacağı bildirildi. Buna göre, taslakta getirilen düzenlemelerin ortaya çıkaracağı gelir kaybı hesaplanacak ve bu çerçevede oluşturulacak görüşler, Milli Eğitim Bakanlığı'na iletilecek.
Maliye Bakanlığı yetkilileri, daha önce çıkarılan bir kanun uyarınca, beyannameli mükelleflerin, beyan ettiği gelirin yüzde 10'unu aşmamak üzere eğitim harcamalarını vergi indirimi konusu yapabildiğine dikkat çekerek, şu değerlendirmeyi yaptılar: "Beyannameli mükellefler, bu düzenleme uyarınca, eğitim harcamalarını gider gösterip, vergi indiriminde kullanabiliyordu. Ancak, ücretliler bu haktan yararlandırılmıyordu. Hazırlanan tasarıda, özel okullarda çocuğu okuyanların tümü için böyle bir imkân getirilmek isteniyor, vergi desteği de genişletiliyor."
'KDV sıfırlanamaz'
Maliye Bakanlığı, özel okulların katma değer vergisinin sıfırlanması talebine ise sıcak bakmıyor. Bir üst düzey yetkili, "Eğitimde katma değer vergisi zaten düşük. Bunu sıfırlamak mümkün değil. Biz, vergide muafiyet ve istisnaları sınırlamak istiyoruz, özel okullar ise 'Bizden hiç KDV almayın' diyor. O zaman diğer işletmelerin suçu ne? Herkes gider özel okul açar" dedi.
Tasarıya tepkiler de sürüyor, Türk Eğitim Sendikası Genel Başkanı Şuayip Özcan dün, yaptığı yazılı açıklamada, tasarının, özelleştirmenin önünü açacağını ve düzenlemenin zengin ailelere yarayacağını savundu.


    http://www.radikal.com.tr/7607207607200

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.