Maliyet 79 milyon YTL

Türk Eğitim Derneği'nin bir araştırmasına göre, lise sonların yüzde 88'i sağlık rapor almayı düşünüyor. Raporların bir yıllık maliyeti 79 milyon YTL.

İSTANBUL - Türk Eğitim Derneği'nin bir araştırmasına göre, lise sonların yüzde 88'i sağlık rapor almayı düşünüyor. Raporların bir yıllık maliyeti 79 milyon YTL. Boşalan sıraların maliyeti, bakanlığın öğrenci başına yaptığı harcama ve ailelerin okula ödediği para da eklenince, rakam
198 milyon YTL'ye çıkıyor.
Devlet okullarında rapor alacak öğrencilerin oranı yüzde 55. Velilerden çocuğuna rapor almayı düşünenlerin oranı ise yüzde 36.3. Buna göre 860 bin lise son öğrencisinin 397 bini rapor alacak.
Özel okullara giden öğrencilerin rapor alma oranları ise yüzde 33.3. 22 bin öğrencinin 6 bin 500'ü rapor alıyor. Bu da ortalama 7 bin YTL yıllık ücreti olan okullara ailelerin toplam 23 milyon YTL ek harcama yapmasına neden oluyor. Devlet okullarında da MEB, öğrenci başına yılda 560 YTL harcıyor. Raporlu öğrencinin devlete maaliyeti 111 milyon YTL. Öğrencilerin son sınıfta rapor alıp okula gitmemesinin nedeni ÖSS'de lise son sınıf müfredatından neredeyse hiç soru çıkmaması.