Malki cinayetinin 'tetikçisi' teslim oldu

Bir dönem Türkiye'yi sarsan Malki cinayetinin firari 'tetikçisi' ortaya çıktı. Nesim Malki cinayetinde 'tetikçi' olduğu iddiasıyla dokuz yıldır aranan Oğuz Işıklı, dün Bursa'da polise teslim oldu.
İşadamı Nesim Malki, 22 Kasım 1995'te Bursa'da silahlı saldırı sonucu öldürüldü.

BURSA - Bir dönem Türkiye'yi sarsan Malki cinayetinin firari 'tetikçisi' ortaya çıktı. Nesim Malki cinayetinde 'tetikçi' olduğu iddiasıyla dokuz yıldır aranan Oğuz Işıklı, dün Bursa'da polise teslim oldu.
İşadamı Nesim Malki, 22 Kasım 1995'te Bursa'da silahlı saldırı sonucu öldürüldü. Cinayet sonrası Erol Evcil 'azmettirici', Oğuz Işıklı ile Burhanettin Türkeş ve Şükrü Elverdi de 'tetikçi' olmakla suçlandı. Evcil ve diğer sanıklar hakkında yargılama başlatılırken, tüm aramalara rağmen bulunamayan ve 1998 yılında hakkında 'gıyabi tutuklama' kararı çıkarılan Oğuz Işıklı için dava açılamadı. Malki cinayetinde yargılanan ve daha sonra Hizbullah tarafından öldürüldüğü öne sürülen Mehmet Sümbül'ün dayısının oğlu olan Oğuz Işıklı, Emniyet Genel Müdürlüğü'nün takibi sonucu Macaristan'da yakalandı. Üzerinde sahte kimlik ve belgeler çıkan Işıklı Macaristan polisi tarafından serbest bırakıldı.
Işıklı dün avukatı Veysel Aşkın'la gittiği Bursa Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlar Şubesi'ne teslim oldu. İnterpol tarafından da aranan Işıklı'nın dokuz yılda Macaristan ve Fransa'ya gittiği, zaman zaman Türkiye'ye geldiği belirtildi. Aşkın, yöneltilen suçlamayı kabul etmeyen müvekkilinin, susma hakkını kullanacağını söyledi. Işıklı'nın dava dosyasının ayrıldığı Malki cinayetiyle ilgili yargılama, Yargıtay'ın bozması nedeniyle Bursa 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden görülüyor. Mahkeme, 'azmettiricilik'le suçlanan Erol Evcil ile 'tetikçi' olduğu öne sürülen Burhanettin Türkeş ve Şükrü Elverdi'yi ömür boyu ağır hapis cezasına çarptırmıştı. Mahkeme, Malki'nin ortağı müşteki Erol Erkohen'deki çek ve senetleri geri almaya çalışan Evcil'e 12.5 yıl hapis cezası verdi. Türkeş ayrıca Erkohen'in parasını gasp ettiği için 11 yıl hapis cezasına çarptırıldı.