Malki davası yeni baştan

İşadamı Nesim Malki cinayeti davası yeniden görülecek. Yargıtay, müebbet hapse mahkûm olan Erol Evcil, Burhanettin Türkeş ve Şükrü Elverdi hakkındaki cezaları...

ANKARA - İşadamı Nesim Malki cinayeti davası yeniden görülecek. Yargıtay, müebbet hapse mahkûm olan Erol Evcil, Burhanettin Türkeş ve Şükrü Elverdi hakkındaki cezaları, yeni TCK'ya göre değerlendirilmesi için bozarken, beraat eden iki sanığın ise mahkûm edilmesini istedi. Yargıtay 1. Ceza Dairesi, Bursa 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nin verdiği kararlarla ilgili temyiz incelemesini tamamladı. Kararlar şöyle:

 • Sanıklar Erol Evcil, Mine Sümbül, Ömer Eker, Hamide Aykaç ve Yusuf İlhan hakkında 'suç işlemek amacıyla teşekkül oluşturmak' suçundan açılan davanın zamanaşımı nedeniyle ortadan kaldırılması onandı.
 • Cinayet suçlamasından beraat eden Emin Menge ve Mücahit Çakal hakkında verilen kararlar bozuldu. Menge'nin cinayete yardım etmek, Çakal'ın ise cinayet suçundan mahkûm edilmesi istendi.
 • Evcil'e işkence yaptıkları iddiasıyla yargılanan ve beraat eden 10 polis memuru hakkındaki hükmün temyiz istemi süresinde yapılmadığı için reddedildi.
  Türkeş 'azmettirici'
 • Cinayet nedeniyle ömür boyu hapis cezasına çarptırılan sanıklar Erol Evcil, Burhanettin Türkeş ve Şükrü Elverdi hakkındaki hüküm 1 Haziran'da yürürlüğe giren 5237 sayılı yeni 'Türk Ceza Kanunu' uyarınca bozuldu. Kararın yeni TCK''nın hükümleri doğrultusunda yeniden değerlendirilmesi istendi.
 • 'Tetikçi' olarak hüküm giyen Burhanettin Türkeş'in 'azmettirici' olarak yargılanması istendi.


  • http://www.radikal.com.tr/7532007532000

   YORUMLAR

   Bu habere henüz yorum yazılmamış.