Malki sanığı Erol Evcil cezaevinden çıktı

Malki sanığı Erol Evcil cezaevinden çıktı
Malki sanığı Erol Evcil cezaevinden çıktı

Evcil (solda) NesimMalki cinayetinin azmettircisi olarak yargılanıyor.

BURSA - Yargıtay’ın Bursa 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nce verilen kararı iki kez bozmasının ardından yeniden görülmeye başlanan Nesim Malki cinayeti davasında, ‘azmettirici’ olarak yargılanan işadamı Erol Evcil’in tahliyesine karar verildi.
İşadamı Nesim Malki cinayeti davasına Bursa 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde dün devam edildi. Duruşma sonunda mahkeme heyeti, 74 aydır tutuklu bulunan Erol Evcil’in tahliyesine karar verdi. ‘Bozuk Para Operasyonu’ davasından da bir süre önce serbest bırakılan Evcil, dün cezaevinden tahliye edildi. 

Müebbet hapis almıştı
Erol Evcil’in de ‘tasarlayarak adam öldürmek’ suçundan yargılandığı Bursa 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi, 7 Ocak 2008’de beş sanık hakkında ‘tasarlayarak adam öldürmek’ suçundan ömür boyu, bir kişi hakkında ise ‘adam öldürmeye yardım etmek’ suçundan 12 yıl 6 ay hapis cezası vermişti. Erol Evcil’in avukatı Kemal Kumkumoğlu verilen bu karara da itiraz etmiş, itirazı değerlendiren Yargıtay 1’inci Ceza Dairesi, davayı ‘soruşturma eksik yapılmıştır’ gerekçesiyle sanıklar lehine bozmuştu.
Nesim Malki cinayetiyle ilgili davaya Bursa 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde dün yeniden devam edildi. 

Oy çokluğuyla serbest
Mahkeme heyeti Erol Evcil’i cezaevinde 74 aydır tutuklu bulunmasını dikkate alarak oy çokluğu ile tahliyesine karar verdi. Mahkeme Başkanı Ergün Kurdak ve üye hâkim Serhat Erbaş tahliye yönündeki görüşüne karşın üye hâkim Aziz Çağlar muhalif kaldı. Daha önceki iki duruşmada, mahkeme başkanının tahliye istemine diğer iki hâkim üye karşı çıkıyordu.
Mahkeme heyeti diğer sanıkların tahliye istemini kabul etmedi. Daha önce ‘Bozuk Para’ operasyonu kapsamında daha tahliye kararı verilen Erol Evcil, işlemlerin tamamlanmasının ardından serbest kaldı. (dha)