Maltepe Cezaevi'ndeki çocukların durumu vahim

İHD heyetiyle görüşen tutuklu çocuklar cezaevine girişte çırılçıplak soyundurulduklarını, sürekli dayak ve tehdit altında yaşadıklarını anlattıİSMAİL SAYMAZ 

İSTANBUL - Çocuk ve genç tutukluların açlık grevi yaptığı Maltepe Cezaevi’nden gelen haberler Adana ve Diyarbakır’daki benzerlerini aratmıyor. İddialar şöyle: Çocuklar cezaevine girişte dövülüyor, çırılçıplak aranıyor, “Siz teröristsiniz” deniyor, sosyal alanlara çıkarılmıyor, revire gönderilmiyorlar. ‘Çatıya kaçan topu almaya çalışmak’ bile disiplinlik suç sayılıyor.
İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi, geçen ay başlayan açlık grevi nedeniyle Maltepe L-1, L-3 ve çocuk cezaevlerini ziyaret etti. Rapordaki iddialardan bazıları şöyle:

* Siyasi sebeple tutuklu çocuklardan C.B., V.B., B.Y., R.A., S.Y. ve E.O. altı kişilik koğuşta kalıyor. İddiaya göre, 4 Haziran’da B.Y., müdür tarafından tartaklandı. B.Y.’nin “Böyle yapmayın” demesi üzerine müdür, “Sizle illa sopayla mı diyalog kuracağız?” dedi. Ertesi gün 30 gardiyan koğuşa gelip “Sıraya girip sayım verin” dedi. E.O., “Ne yaptık ki böyle sayım istiyorsunuz” deyince tek kişilik hücreye konuldu ve bir müdür ile çok sayıda memur tarafından dövüldü. Diğer çocuklarsa açlık grevine başlayıp E.O.’nun geri getirilmesini istedi. Aynı akşam E.O. getirildi.

* Açlık grevi dört gün sürdü. İHD heyetiyle görüşen çocuklar, cezaevine ilk girişte dövüldüklerini, “Siz teröristsiniz, devlet düşmanısınız” şeklinde hakaretlere uğradıklarını öne sürdü.
Koğuş değiştirmenin bedeli

* Diğer koğuşlardan yanlarına gelmek isteyen başka siyasi dava sanığı çocuklara “Ben örgüt üyesiyim, teröristlerin koğuşuna geçmek istiyorum” biçiminde yazılı beyanda bulunmalarının istendiğini ve bu koğuşa geçtikleri takdirde aile görüşünden mahrum bırakılacakları, sosyal alanlara çıkarılmayacakları tehditlerinde bulunuluyor.

* 18 yaşını doldurup gençlik cezaevine geçen V.A., A.D., E.Y. ve S.S. dört kişilik ayrı koğuşta kalıyor. Onların açlık grevi 9 Haziran’da bir gün sürdü. İkisi 24 Aralık’ta çocuk cezaevinden bu bölüme getirildiklerini, üç gün hücrede kaldıktan sonra ayrı koğuşa geçtiklerini, daha önce de S.S.’nin 25 gün, H.A’nın iki ay hücrede kaldığını söyledi. Çocuklar cezaevine girişte çırılçıplak aranıp dövüldüklerini iddia etti.

* V.A., siyasi koğuşa getirildiklerinin ertesi günü iki memur tarafından çağrı düğmesi bozulduğu için kapıya vurduğu gerekçesiyle dövüldüğünü, rapor almak için veya hastalandıklarında revire çıkarılmadıklarını, sosyal alanlara götürülmediklerini, gazete ve dergilerin verilmediğini, radyo ve televizyonlarının olmadığını, havalandırma süresinin azaltıldığını, çatıya kaçan topu almaya çalıştıkları için haklarında disiplin soruşturması başlatıldığını, A.D.’ye kınama verildiğini belirtti. Çocuklar bu sorunlar yüzünden bir günlük açlık grevi yaptı. Grevi bırakmaları karşısında verilen sözler tutulmadı.

* Heyete bilgi veren cezaevi müdürü kitap ve dergilerin incelemeye takılmış olabileceğini, revire çıkarılmama veya hastanelere götürülmemelerinin yoğunluktan kaynaklandığını, diğer çocukların siyasilere olumsuz yaklaştığını, dolayıyla aynı ortama koyamayacaklarını söyledi.

* Adlilerin tutulduğu L-3 cezaevi C-3 koğuşunda 12 Mayıs’ta bazı mahpuslara çok sayıda infaz memuru tarafından saldırıldığı, altı tutuklunun ağır biçimde yaralandığı, ancak tedavilerinin yağılmadığı öne sürüldü. Altı tutuklu 20 gün sonrası savcılığa gidebildi. Soruşturma başlatıldı. Yetkililer, tutukluların koğuşlarından çıkarılması sırasında direnme nedeniyle şiddet görmüş olabileceklerini söyledi.