Maltepe'de Alevilerin evleri 'ölüm'le işaretlendi

Maltepe'de Alevilerin evleri 'ölüm'le işaretlendi
Maltepe'de Alevilerin evleri 'ölüm'le işaretlendi

arşiv

İstanbul Maltepe'de bazı Alevi ailelerin evleri 'ölüm' yazılarak işaretlendi; Aleviler olaya tepki göstererek faillerin bulunmasını istedi.

Alevilerin yaşadığı 10 ev işaretlenerek kapılarına “Ölüm” yazısı yazıldı. Olayın duyulmasının ardından Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Maltepe Şubesi üyeleri Esenkent’te bir araya gelerek duruma tepki gösterdi.

Sendika.org’un haberine göre üzerlerine işaret konulan evlerin önünde yürüyüş yapan PSAKD üyeleri, olayın faillerinin yakalanmasını istedi.
Ardından yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

Komşu ülkelerde bombaların patladığı bir ortamda ülkemiz iç ve dış politika alanında hızla kaosa sürükleniyor. Aleviler, Sünniler, Kürtler, Türkler ve Araplar birbirlerine düşman edilmeye çalışılıyor. Bugün de Esenent Mahallesi’nde Alevi evlerine işaretler koyulmuş ve evlerin duvarlarına ‘ölüm’ yazılmıştır. Deniz Gezmiş, Yusuf Arslan ve Hüseyin İnan’ın idam edilişlerinin yıl dönümünde karşılaşmış olduğumuz bu çirkin saldırı tesadüf değildir.

PSAKD üyeleri, olayın takipçisi olacaklarını belirterek basın açıklamasını sonlandırdı.

Aynı bölgede geçen sene Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Kartal Şubesi Cem Evi ve Kültür Merkezi kimliği belirsiz kişilerce yakılmak istenmişti. Bölgede Alevilerin oturduğu evler de işaretlenmişti.