Maltepe'de Alevilerin evleri 'ölüm'le işaretlendi

Maltepe'de Alevilerin evleri 'ölüm'le işaretlendi
Maltepe'de Alevilerin evleri 'ölüm'le işaretlendi

arşiv

İstanbul Maltepe'de bazı Alevi ailelerin evleri 'ölüm' yazılarak işaretlendi; Aleviler olaya tepki göstererek faillerin bulunmasını istedi.

Alevilerin yaşadığı 10 ev işaretlenerek kapılarına “Ölüm” yazısı yazıldı. Olayın duyulmasının ardından Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Maltepe Şubesi üyeleri Esenkent’te bir araya gelerek duruma tepki gösterdi.

Sendika.org’un haberine göre üzerlerine işaret konulan evlerin önünde yürüyüş yapan PSAKD üyeleri, olayın faillerinin yakalanmasını istedi.
Ardından yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

Komşu ülkelerde bombaların patladığı bir ortamda ülkemiz iç ve dış politika alanında hızla kaosa sürükleniyor. Aleviler, Sünniler, Kürtler, Türkler ve Araplar birbirlerine düşman edilmeye çalışılıyor. Bugün de Esenent Mahallesi’nde Alevi evlerine işaretler koyulmuş ve evlerin duvarlarına ‘ölüm’ yazılmıştır. Deniz Gezmiş, Yusuf Arslan ve Hüseyin İnan’ın idam edilişlerinin yıl dönümünde karşılaşmış olduğumuz bu çirkin saldırı tesadüf değildir.

PSAKD üyeleri, olayın takipçisi olacaklarını belirterek basın açıklamasını sonlandırdı.

Aynı bölgede geçen sene Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Kartal Şubesi Cem Evi ve Kültür Merkezi kimliği belirsiz kişilerce yakılmak istenmişti. Bölgede Alevilerin oturduğu evler de işaretlenmişti.


  http://www.radikal.com.tr/113254611325465

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ronimitanni yorumcu - siradanbirisi

  gibileri olayi hep carpitma pesindeler gibi. Dogru ya senin sünni basbakanin hic bir zaman alevileri hedef göstermedi. Cemevlerine ucube benzetmesi yapmadi, Alevileri mitinglerde binlerce kisiden yuhalatmadi, Sivas katillerin serbest kalmasini hayirli ugurlu olsun diye yorumlamadi. Senin akp´liler sütten cikmis ileri demokratlar. iftira atacagina önce bilgi sahibi olmani dilerim.

  kesinlikle - serwann89

  sivil polis denetiminde devletin bilgisi ve kontroluyle yapılıyor. aksini idda eden varsa bana şunu açıklasın; faşistler alevilerin adreslerini sıfır hatayla eliyle koymuş gibi nerden buluyor

  Maltepe'de Alevilerin evleri 'ölüm'le işaretlendi - ms@deniz

  İşte Tayyip Erdoğan ve devlet işte faşizm.

  Bunu yapanlar - ronimitanni

  bunu yapanlar mhp lilerin bir kısmı ve bunlarla kol kola gezen alevi haklarını savunuyorum diyen chp :) burada gene karşımıza chp nin saçmalığı sonucu çıkıyor. akpli değilim ama akp liler gidip bunu yapmazlar. bunu yapanlar chp ile kol kola giren mhp nin bir kısım tabanı.

  başbakan erdoğan ne diyecek merak ediyorum. - kaplankaplan

  sunni başbakanımız erdoğan ne diyecek merak ediyorum. yoksa onlar alevi mi diyecek. bildiğim kadarı ile son yıllarda bu konuda tek bir kelime söydiği duyulmadı.