@ismailsaymaz

Manavgat'ta dükkana bıçaklı saldırıdaki ölüm nedeniyle HDP'li dört esnaf tutuklandı

Manavgat'ta dükkana bıçaklı saldırıdaki ölüm nedeniyle HDP'li dört esnaf tutuklandı
Manavgat'ta dükkana bıçaklı saldırıdaki ölüm nedeniyle HDP'li dört esnaf tutuklandı
Antalya'nın Manavgat ilçesinde, Facebook'ta PKK ile ilgili paylaşımda bulundukları ve HDP'li oldukları savıyla dükkanları basılan ve kavga sırasında bir saldırganın ölümüne yol açtıkları iddia edilen, üçü aynı aileden dört kişi "kasten öldürme" suçundan tutuklandı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL – Antalya’nın Manavgat ilçesinde, Facebook’ta PKK ile ilgili paylaşımda bulundukları ve HDP’li oldukları savıyla dükkanları basılan ve kavga sırasında bir saldırganın ölümüne yol açtıkları iddia edilen, üçü aynı aileden dört kişi “kasten öldürme” suçundan tutuklandı. Tutuklanan Paymal Parıltı, araçlardan inen yaklaşık 15 kişinin sopa ve bıçaklarla kendilerine saldırdığını savunarak, “Bir kişinin elinde bıçak vardı. Bıçağı elinden aldım, çünkü bizi bıçaklayacaktı. Saldırıyorlardı. Kafamdan darbeler alıyordum. Bıçağı salladım. Bu arada maktule gelmiş olabilir” dedi. Sanıkların avukatı, olaydan önce HDP il binasının, olaydan sonra da Parıltı Ailesi’ninki de aralarında olmak üzere Kürtlere ait işletmelerin yakıldığını savundu.

Hakkari’nin Dağlıca ilçesinde 16 askerin şehit edilmesinden sonra birçok şehirde HDP il binalarına ve HDP’lilere yönelik saldırılar meydana gelmişti. Bu kapsamda, 8 Eylül ’de Antalya’nın Manavgat ilçesinde sosyal medya üzerinden örgütlenen 15 kişilik bir grup, Facebook’taki paylaşımları nedeniyle Menderes ve Paymal Parıltı’nın işlettiği butiğe yöneldi. Çıkan kavgada, butiğe giren gruptan Mehmet Acar ölürken, Ahmet Demir ise ağır yaralandı. Bunun üzerine butiği işleten Menderes ve Paymal Parıltı kardeşler ile Menderes’in oğlu Mustafa ve dükkanda çalışmakta olan Ahmet Parıldar “kasten cinayet” suçundan tutuklandı.

‘SOPA VE BIÇAKLARLA BİZE SALDIRDILAR’

Paymal Parıltı, savcılıktaki ifadesinde, o akşam dükkanda çalıştıkları sırada 10-15 aracın önlerinde durduğunu, araçlardan inen kalabalığın sopalarla kendilerine saldırdığını ve bir kişinin elinde bıçak bulunduğunu savundu. Parıltı, “Ben bıçağı elinden aldım, çünkü bizi bıçaklayacaktı. Bıçağı aldıktan sonra dükkanın ön kısmına geldim. Ahmet ve Mustafa’ya saldırıyorlardı. Kafamdan darbeler alıyordum. Bıçağı bir an için salladım, maktule gelmiş olabilir. Ancak gelip gelmediğini görmedim. Çünkü başımdan darbe almıştım. Vücudumda sopalardan kaynaklı birçok yara vardır. Hatta sağ el başparmağında bıçağı alırken oluşan kesik de bulunmaktadır. Ben kimsenin ölmesini istemiyordum” dedi.

Menderes ve Mustafa Parıltı da “Bu şahıslar bize saldırdı. Biz kendimizi koruyamadık. Kimseye bıçakla saldırmadık” dedi. Ahmet Parıldar dükkana giren grubun kendilerine vurduğunu belirterek, “Bana vuruyorlardı. Ben yere çöktüm ve kendimi korumaya çalıştım. Kimseye saldırmadım. Beş dakika sonra bu şahıslar arabaya binerek uzaklaştılar” dedi.

Dört kişinin avukatları ise bu olaydan bir gün önce HDP ilçe binasının yakıldığını, ertesi gün hem Parıltı Ailesi’ne, hem de Kürt olarak bilinen kişilerin bar ve otellerine saldırı olduğunu ve buraların yakıldığını savundu. Avukatlar, saldırganların sosyal medya üzerinden örgütlenerek adresleri belirlediğini savundu. Avukatlar, bu soruşturma kapsamında da kimi saldırganların tanık olarak dinlendiğini ileri sürdü. Ayrıca Acar'ın ölümünde kullanıldığı iddia edilen bıçağın dükkandan uzakta bir noktada bulunduğunu ve yara ile bıçağın uzunluğunun uyumsuz olduğunu anlattı. Öte yandan savcının sorgu sırasında ölen Acar için "şehit" ifadesi kullandığını ekledi.