Manavgat'tan kovboy geçti

Manavgat ilçesinde, 25 yaşındaki astsubay Murat Zencirli, emrindeki altı erle birlikte 11 banka şubesini otomatik silahlarla taradı.
Haber: KAMİL ATALAY / Arşivi
DOĞAN SÖNMEZ / Arşivi

ANTALYA - Manavgat ilçesinde, 25 yaşındaki astsubay Murat Zencirli, emrindeki altı erle birlikte 11 banka şubesini otomatik silahlarla taradı. 400'e yakın kurşun sıkılan olayda, sekiz mağaza da zarar gördü. Güneydoğu'da PKK'yla mücadelede özel timde görev alan Zencirli'nin, olay sırasında aşırı alkollü olduğu belirlendi. Bankalardan kredi isteğinin geri çevrildiği öğrenilen ve eşiyle de ayrı yaşayan Zencirli ile altı er teslim oldu.
İlçe Jandarma Bölük Komutanlığı'na bağlı Oymapınar Barajı Asayiş Bölüğü'nde görevli komando astsubay üstçavuş Murat Zencirli, önceki gece saat 00.15'te, yanına aldığı altı erle birlikte Land Rover marka askeri cipe binerek Atatürk Caddesi'ne gitti. Demirbank'ın önünde duran astsubay, erlere 'Sırayla tarayın' talimatı verdi. Ateşe başlayan erler, Demirbank'tan başlayıp Finansbank, Koçbank ve Ziraat Bankası şubelerini G-3 piyade tüfeğiyle taradı.
Polis müdahale etmedi
Kurşun sesleriyle uyanan Manavgatlılar, terörist saldırı korkusuyla polisi aradı. Manavgat Emniyet Müdürü Cemil Tonbul, olayı öğrenince telsizden, "Müdahale etmeyin. Eğer ateş ederlerse karşılık verin" anonsu yaptı.
Bu sırada astsubay ve erler, bu kez karşı taraftaki Akbank, Toprakbank, Halkbank, İş Bankası, Yapı Kredi Bankası, Etibank ve Pamukbank şubelerine kurşun yağdırdı. Yaklaşık 20 dakika boyunca ateş eden Zencirli ve altı er, daha sonra jandarma karakoluna giderek teslim oldu.
Manavgat Devlet Hastanesi'ne götürülen Zencirli, doktor kontrolünden geçirildi. Nöbetçi doktor Naci Özmenoğlu, Zencirli'nin 116 promil alkollü çıktığını, bunun 'üst sınır' olduğunu söyledi. Dr. Özmenoğlu, sinir krizi geçiren Zencirli'nin, 'eşinden ayrı yaşadığını, bir çocuğu bulunduğunu ve borçları olduğunu' anlattığını aktardı.
Bankalar geri çevirmiş
Manavgat Kaymakamı Mehmet Çapraz,Zencirli'nin
bazı bankalara kredi almak için başvurup olumsuz yanıt aldığını öğrendiklerini söyledi.
Manavgat Başsavcısı Faruk Çalışkan, taranan banka şubeleri ve işyerlerini gezerek tespit yaptı ve tutanak tuttu. Banka şubelerine 320 kurşun isabet ettiği, yaklaşık 80 kurşunun da çevredeki dükkânlara rastladığı tespit edildi. Bölgede 400 mermi kovanı bulundu.
Antalya Jandarma Alay Komutanı Albay Erhan Güder Manavgat'a giderek bilgi alırken, Zencirli'nin Güneydoğu'da PKK'yla mücadelede özel timde görev yaptığı ve birçok başarı ödülü aldığı belirlendi. Zencirli ile erler Erhan Kara, Barış Turan, Alper Genç, Ali Akkuş, Zekeriya Yılmaz ve Çağdaş Şentel'in Manavgat Sulh Ceza Mahkemesi'nde yargılanacağı belirtildi.
Askeri hukuk uzmanları, TSK İç Hizmet Yönetmeliği'nde astların suç teşkil eden emri uygulamak zorunda olmadığını belirterek şu bilgiyi verdi:
"Ast, üstünden aldığı emrin suç teşkil edeceğine inanıyorsa, bu emrin yazılı verilmesini isteyebilir. Yazılı olarak verilmesi de, suç teşkil eden emrin yerine getirilmesine gerekçe değildir. Ancak yargılamada hafifletici neden sayılabilir. Askerlerin 'Biz bunun suç olduğunu bilmiyorduk' deme şansı yok."