Manisa Valisi hakkında inceleme başlatıldı

Manisa Valisi hakkında inceleme başlatıldı
Manisa Valisi hakkında inceleme başlatıldı
İçişler Bakanı Selami Altınok Manisa Valisi Erdoğan Bektaş hakkında inceleme başlatıldığını açıkladı. Altınok "İnceleme ve gerekiyorsa soruşturma yapmak üzere mülkiye müfettişi görevlendirildi" dedi.

İçişler Bakanı Selami Altınok Manisa Valisi Erdoğan Bektaş hakkında inceleme başlatıldığını açıkladı. Altınok "İnceleme ve gerekiyorsa soruşturma yapmak üzere mülkiye müfettişi görevlendirildi" dedi.

Manisa Valiliği'nin açıklaması tartışma yarattı

BAŞBAKAN DA TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Gözaltına alınan başörtülü kadınlara kelepçe takılmasıyla ilgili yaptığı açıklama nedeniyle Manisa Valisi Erdoğan Bektaş'ı Başbakan Ahmet Davutoğlu da eleştirmiş ve "Buradan özellikle zikrediyorum; bu maksadını aşan bir ifadedir" demişti.

Başbakan Davutoğlu: Manisa Valisi maksadını aşmış

'Paralel yapı' operasyonu kapsamında gözaltına alınan başörtülü kadınlara kelepçe takılması ile ilgili Manisa Valiliği yaptığı "Hukuki süreçte suçluluğu sabit olmayan hiç kimsenin hele de toplumda çok olumlu bir imajla algılanan başörtülü bayanların, şartları oluşmadan böyle bir işleme tabi tutulmaları her kademede üzüntüyle karşılanmıştır" açıklaması ayrımcılık tartışması başlatmıştı.  

Manisa'da 23 tutuklama talebi

MANİSA VALİSİ ÖZÜR DİLEDİ 

Öte yandan Manisa Valisi Erdoğan Bektaş özür diledi. Bektaş yaptığı açıklamada "Özensiz bir dil kullanılmasından dolayı, başta kadınlarımız olmak üzere, tüm vatandaşlarımızdan özür diliyorum" dedi

 

İŞTE O AÇIKLAMA

Manisa Valiliği'nin gözaltına alınırken kelepçe uygulamasına yönelik açıklaması şöyle: "PDY adı verilen yapılanmaya karşı ilimiz Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülmekte olan soruşturma gereği bir kısım insanların evlerinden alınarak emniyet ve adli mercilere intikali sağlanırken bazı tesettürlü bayanlara gerekmediği halde kelepçe takılması görüntülerinin medyaya yansıması üzerine kamuoyunda oluşan tereddüt ve tartışmaları dikkate alarak aşağıdaki açıklamaya Valiliğimizce gerek duyulmuştur.

Soruşturma uzun bir süredir Cumhuriyet Başsavcılığımızın kontrolünde İl Emniyet Müdürlüğümüzün ilgili birimlerince yürütülmekte olup her türlü delilin titizlikle değerlendirildiği, ihbar, şikayet ve başvurular üzerine gelişen bir soruşturmadır.

Toplanan deliller ve gelişen soruşturma süreci gereği bir kısım şüphelilerin gözaltına alınması gerekmiştir. Gözaltı sürecinde öngörülmeyen, önceden talimatlandırılmayan bir kelepçe takma olgusunun gerçekleşmiş olduğunu kamuoyu ile birlikte biz de üzülerek öğrenmiş durumdayız.
Hukuki süreçte suçluluğu sabit olmayan hiç kimsenin hele de toplumda çok olumlu bir imajla algılanan başörtülü bayanların, şartları oluşmadan böyle bir işleme tabi tutulmaları her kademede üzüntüyle karşılanmıştır.

Olayın tekerrür etmemesi için gerekli talimatlar verilmiş, gerçekleşen olayda kasten ya da ihmalen katkısı olan görevliler hakkında gerekli incelemeler başlatılmış olup hukuki süreçler işletilmektedir. Devletimizin bir kurumu olarak emniyet teşkilatımızın da milletimizin değer yargıları ve bakış açısı dışında bir tutum içinde bulunmamasının asıl olduğunu, her şeye rağmen gerçekleşen olay hakkında üzüntülerimizi kamuoyunun bilgisine sunarız."