Manisa'da beş derneğe eşzamanlı polis baskını

Manisa'da beş derneğe eşzamanlı polis baskını
Manisa'da beş derneğe eşzamanlı polis baskını
Manisa'da polis, aralarında eğitim faaliyeti yürütenlerin de bulunduğu beş 5 derneğe baskın düzenledi. İki gün önce de Çanakkale Girişimci İşadamları ve Sanayicileri Derneği'de polisler arama yapmıştı.

RADİKAL-Manisa Çalışanlar Derneği (MAÇAD), Manisa Eğitim Gönüllüleri Derneği (MEGDER), Manisa Aktif Eğitimciler Derneği (AKED), Manisa Milenyum Memurlar Derneği ve Manisa Sanayici ve İşadamları Derneği (MASİAD), sabah saatlerinde Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin de bulunduğu çok sayıda şubeden polisin katılımıyla basıldı.

ÇANAKKALE İŞADAMLARI DERNEĞİ'NE POLİS BASKINI

Dernek binaları önünde Çevik Kuvvet ekiplerinin geniş güvenlik önlemi aldığı görülürken aramaları ise TEM polislerinin yaptığı öğrenildi.


KURBAN VE BURS PARALARI VERENLER...

Manisa Emniyet Müdürü Tayfur Erdal Ceren, "Bu derneklere bundan sonra bağış yapacak, kurban ve burs paralarını verecek kişilerin, terör örgütüne yardım yaptıklarını anlamaları gerekiyor" dedi. Ceren, gazetecilere yaptığı açıklamada, bu sabah "arama" ve "el koyma" kararları kapsamında Aktif Eğitimciler Derneği, Milenyum Memurlar Derneği, Eğitim Gönüllüleri Derneği ve Manisa Çalışanlar Derneği'ne operasyon yapıldığını belirtti. Arama ve el koyma kararının bulunduğunu, yakalama kararı olmadığını ifade eden Ceren, şunları söyledi:

'SONUNA KADAR GİDECEĞİZ'

"Manisa'da bu işin tüm uzantılarını inceleyeceğiz. Bu derneklere bundan sonra bağış yapacak, kurban ve burs paralarını verecek kişilerin, terör örgütüne yardım yaptıklarını anlamaları gerekiyor. O sebepten dolayı bugüne kadar bu derneklere gönül vermiş kişilerin bunları görmeleri ve bundan dönmeleri önemlidir. Bunları görüp de pişman olanların bir an önce, iş işten geçmeden Emniyet Müdürlüğü'ne bilgi vermelerini istiyoruz. Bundan sonra yardım yapan kişiler, yapılan yardımların örgüte yardım ve yataklıktan dolayı işlem yapılacağını bilsinler. Manisa'da bu işi temizlemeye kararlıyız. Bu işin sonuna kadar gideceğiz."

3 BAVUL DOLUSU EVRAK VE BİLGİSAYAR KAYDINA EL KONULDU

Manisa İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi, Terörle Mücadele Şubesi ve Siber Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerinin, Manisa Sanayici ve İşadamları Derneği (MASİAD), Milenyum Memurlar Derneği, Aktif Eğitimciler Derneği, Eğitim Gönüllüleri Derneği ve Manisa Çalışanlar Derneği'ndeki arama sürerken el konulan bazı bilgisayar kayıtları ve dokümanlara el konuldu. MASİAD'daki el konulan kayıt ve dökümanlar üç bavul içerisinde Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

AV. HIRÇINER: YAPILAN ALGI OPERASYONU


Manisa Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından, "makul şüphe" gerekçesiyle beş derneğe yapılan baskına, avukatlarından tepki geldi. Manisa Eğitim Gönülleri Derneği (MEGDER) avukatı Menderes Hırçıner, anayasal düzene karşı suç işleme iddiasıyla baskın düzenlenmesinin algı operasyonu olduğunu söyledi. Av. Hırçıner, dernekta 20’ye yakın Terörle Mücadele polisi eşliğinde arama yapılmasının, sulh ceza hakimliklerinin Türkiye’de bugün geldiği noktasının bir neticesi olduğunu savundu.

Av. Menderes Hırçıner, yaptığı açıklamada, “Bugün müvekkilim Manisa Eğitim Gönüllüleri Derneği’nde, Manisa 2. Sulh Ceza Mahkemesi’nin 2015’e 833 değişik iş sayılı kararıyla bir arama gerçekleştirildi. İsnat edilen suç, anayasal düzene karşı gelmek suçu ve suça istinaden yine makul şüphe gerekçesiyle müvekkil dernekte, Terörle Mücadele ile Kaçakçılık Şube Müdürlüğü polisleri eşliğinde bir arama gerçekleştirildi. Müvekkil dernek, adı üzerinde Eğitim Gönüllüleri Derneği. Özellikle öğrencilere, yapmış oldukları kermes faaliyetlerinden elde ettikleri gelirle burs temini ve bayanların eğitimi noktasında yaklaşık 15 yıldır faaliyette bulunan bir dernek.” dedi.

CİHAN-AA