@ismailsaymaz

Manisa'da feci kaza: 15 ölü

Manisa'da feci kaza: 15 ölü
Manisa'da feci kaza: 15 ölü
Manisa'nın Gölmarmara ilçesinde tarım işçilerini taşıyan açık kasa kamyonete TIR'ın çarpması sonucu 15 kişi hayatını kaybetti. Hayatını kaybedenlerin kimlikleri belli oldu. Ölenlerin arasında ana oğul da var kayınvalide gelin de. Ailelerine teslim edilmeye başlanan cenazeler bugün öğleden sonra defnedilecek. İşçilerin günlük 30 liraya çalıştıkları öğrenildi.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi
BARIŞ GEZİCİ DHA / Arşivi

RADİKAL- Manisa'nın Gölmarmara İlçesi'nde kasasında tarım işçisi taşıyan kamyonet, süt tankeri ile çarpıştı. Kazada kamyonette bulunan 15 kişi öldü 2 kişi yaralandı. İşçilerin günlük 30 liraya çalıştıkları öğrenildi.

Kaza bugün saat 05.30'da Gölmarmara'ya bağlı Hacıveliler Köyü yakınlarında meydana geldi. Bir süt tankeri ile bağa asma yaprağı toplamaya giden tarım işçilerini taşıdığı belirtilen kamyonet çarpıştı. Tankerin şerit ihlali yapması nedeniyle meydana geldiği ileri sürülen kazada, büyük bölümü kadın olan kamyonetin kasasında bulunan tarım işçisi 15 kişi yaşamını yitirdi, 2 kişi yaralandı. Tanker şoförünün ise kazadan sağ kurtulduğu öğrenildi. Kazanın haber alınmasının ardından olay yerine ambulans ve cenaze araçları sevkedildi. Jandarma kazayla ilgili soruşturma başlattı.  

ÖLENLERİN KİMLİKLERİ BELLİ OLDU

Fadime Orhan 48
Zeynep uysal 32
Ümmühan uysal 30
Dürdane Kaya 40
Burak Kaya 15
Zekiye çetin 54
Nesrin Aydın 27
Seydi Aydın 53
Zeynep çetin 35
Kezban uysal 67
Ümmü demirkol 38
Ayşe yaşar 40
Yıldız öztürk 41
Azize Kars 52
Ayşe Aydın  47KAYINVALİDE-GELİN ANNE- ÇOCUK
Kazada sürücü Seydi Aydın, eşi Ayşe ve gelinleri Nesrin Aydın ile Nesrin'in annesi Azize Kars da hayatını kaybetti. Ayrıca Dürdane Kaya ile oğlu Burak Kaya da birlikte can verdi. Ölenlerden Fadime Orhan'ın iki, Ümmühan Uysal'ın iki, Dürdane Kaya'nın iki (biri kazada öldü), Ayşe Aydın'ın iki, Azize Kars'ın iki (biri kazada öldü), Kezban Uysal'ın üç, Zeynep Zengin'in iki, Ayşe Yaşar'ın iki, Yıldız Öztürk'ün iki, Ümmü Demirkol'un iki, Zeynep Çetin'in dört ve Zekiye Çetin'in de iki çocuğu bulunuyor.    BUGÜN İKİNDİDEN SONRA DEFNEDİLECEKLER

Ailelerine teslim edilmeye başlanan cenazeler bugün öğleden sonra defnedilecek.BAŞKAN ÖZ: BÜYÜK ACI YAŞADIK

Gölmarmara Belediye Başkanı AK Parti’li Kamil Öz, kaza ile büyük acı yaşadıklarını, ağıtların yakıldığını söyledi. Öz, ölen işçilerin Salihli İlçesi’ne bağlı eski köylerden Çökelek Mahallesi’nden yaprak toplamak için sahurda yola çıktıklarını, günde 40-50 lira yevmiye ile çalıştıklarını belirtti. Başkan Kamil Öz, kazada ölenlerin yakınlarının olay yerine geldiğini ve onları teselli etmek için büyük çaba harcadıklarını, herkesin acı içerisinde, çığlık ve bağırışlar içerisinde sağ- sola koştuğunu, olay yerine Manisa ve diğer ilçelerin itfaiye ekipleri ile kaymakamların da geldiğini dile getirdi. Başkan Öz, bu tür işçi taşımacılığının artık yapılmaması gerektiğini de vurguladı. İlçeleri birbirine bağlayan karayolunun da çok dar olmasından yakınan Başkan Öz, "Bu yolun biran önce genişletilmesi gerekiyor. Yolun yapımı yılan hikayesine döndü. Bugüne kadar bu yolda onlarca insan öldü" dedi. Kendisinin 16 aylık başkanlığı döneminde, 20 kişinin bu yolda kazada öldüğünü söyledi.

ÖLEN 15 İŞÇİNİN 13’Ü KADIN

Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, kaza ile ilgili bilgi verirken, saat 05.30 sıralarında işçi taşıyan kamyonet ile süt taşıyan tankerin çarpıştığını öğrendiklerini söyledi. Vali Bektaş, şöyle konuştu:

"Orası kazayı sebebiyet verecek sıkıntılı bir yol değil. Aldığımız bilgiye göre, tanker şoförünün karşı şeride geçerek asma yaprağı toplamak için giden ve içinde 15 işçi bulunan kamyonete çarpıyor. Kazada 13’ü kadın olmak üzere 15 işçi kaybımız var. Savcı olayla ilgili gerekli soruşturmayı başlattı. Vefat eden işçilerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum" dedi.

30 LİRAYA ÇALIŞIYORLARDI 

Kazada ölen 13'ü kadın 15 mevsimlik işçinin günlük 30 lira yevmiye aldıkları ortaya çıktı.