Manisa'da gözaltı sayısı 27'ye çıktı

Manisa'da gözaltı sayısı 27'ye çıktı
Manisa'da gözaltı sayısı 27'ye çıktı
'Paralel yapı' gerekçesiyle Manisa'da düzenlenen operasyon kapsamında bugün de gözaltılar oldu. Gözaltına alınan kişilerin Manisa'nın ticari ve sosyal hayatında önemli kişiler olduğunu belirten CHP Milletvekili Özgür Özel, "Daha dün kutlama törenlerine devletin en üst protokolü tarafından bizzat davet edilen, devleti yönetenler tarafından övgülere muhatap olan kişiler bunlar. Sabahın köründe eş zamanlı operasyonla evlerin basılması, çocukların korkutulması, komşular karşısında kelepçe uygulaması ile bu kişilerin itibarsızlaştırılmak istenmesi bir hukuk kuralını yerine getirmek değildir" dedi.

RADİKAL - Manisa’da ‘paralel devlet yapılanması’ gerekçezsiyle düzenlenen operasyonla aranan 9 kişi arasında bulunan kuyumcu R.K.’nin de gözaltına alındığı belirtildi. Böylece gözaltına alınanların sayısı 27’ye yükseldi.  Şüphelilerin; doktor, avukat, işadamı, eğitimci, müteahhit gibi meslek gruplarından olduğu ve örgüte maddi kaynak topladıkları öne sürülüyor.

CHP Manisa Milletvekili ve Grup Başkanvekili Özgür Özel, operasyonla ilgili açıklama yaptı. CHP’li Özel, “Manisa’da gerçekleşen operasyonda ifadeye götürülen ve gözaltına alınan kişiler, Manisa’nın ticari ve sosyal hayatının önemli ve tanınmış isimleri. Bunlar Manisa’da çok çeşitli meslek gruplarından başarılı çalışmalarıyla takdir gören kişiler” dedi. Özgür Özel, gözaltına alınanların daha önce övgülere muhatap olduklarını hatırlatarak sözlerini şöyle sürdürdü:

“Öncelikle şunu net bir şekilde ortaya koyalım; bu kişiler ne ile suçlandıklarına bakmaksızın, hangi inanç grubuna mensup olduklarından da bağımsız olarak Manisa’nın evlatları hepsi. Ayrıca, daha dün kutlama törenlerine devletin en üst protokolü Valisi, Kaymakamı, Emniyet Müdürü tarafından bizzat davet edilen, özel telefonlarla çağrılan, yaptıkları hizmetler, etkinlikler, bağışlar, gösterdikleri sosyal çabalarla ilgili sürekli devleti yönetenler ve Manisa’nın da üst düzey bürokrasisi tarafından övgülere muhatap olan kişiler bunlar.”

GÖZALTINA ALINIŞ ŞEKLİNE ELEŞTİRİ

Şüphelilerin ifadeye çağrılmadan yaka paça gözaltına alınmasına tepki gösteren Özgür Özel, şunları söyledi:
“Ceza Muhakemesi Kanunu’na göre yakalama emri çıkarılabilmesi için, şüphelinin çağrı üzerine gelmemesi veya çağrı yapılamaması gerekir. Oysa ne böyle bir çağrı var ne de çağrılıp da bu çağrıya icabet etmeme gibi bir durum var. Bu kişilerin kim oldukları belli, evleri belli, adresleri belli, kimisi avukat, kimi her gün selamlaştığımız komşumuz. Açıkça kanuna aykırı bir işlem yapıldığı, bunun hukuki bir işlemden ziyade bir itibarsızlaştırma muamelesi olduğu ortadadır. Sabahın köründe eş zamanlı operasyonla evlerin basılması, çocukların korkutulması, komşular karşısında kelepçe uygulaması ile bu kişilerin itibarsızlaştırılmak istenmesi bir hukuk kuralını yerine getirmek değil, olsa olsa intikam almaktır. Kaldı ki, bu kötü ve haksız muameleye kadınların dahi tabi tutulmuş olması, siyasi görüş ayrılıkları, suçlamalar, iddialar, devam eden soruşturma, her şey bir yana, Manisa’ya ve Manisalıların kendi aralarındaki iletişime ve muhabbete yakışmamıştır. Yapılan bu muameleyle, bu insanların hem kişilik haklarına saldırılmış hem de meslek onurunun zedelenmesine sebebiyet verilmiştir. En evrensel hukuk ilkesi kişinin suçu ispatlanana kadar suçsuz muamelesi görmesi gerektiğidir. Hukuka ve yasalara hepimizin saygısı var. Ama hukukun siyasallaştırılması ve bir intikam aracı haline getirilmesi kabul edilemez.”

KELEPÇELİ GÖZALTI TEPKİSİ

Öte yandan gözaltına alınan kadın zanlıların kelepçelenerek götürülmeleri tartışmalara neden oldu. Gazeteci Nihal Bengisu Karaca da, söz konusu görüntüye tepkisini şu tweetlerle gösterdi.