Manisa'da 'paralel devlet yapılanması' zanlıları adliyeye sevk edildi

Manisa'da 'paralel devlet yapılanması' zanlıları adliyeye sevk edildi
Manisa'da 'paralel devlet yapılanması' zanlıları adliyeye sevk edildi
Manisa'da 'paralel devlet yapılanması' iddiasıyla başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınanlar, 4 gün süren emniyetteki işlemlerinin ardından bugün adliyeye sevk edildi.

Manisa Cumhuriyet Başsavcılığı'nın koordinesinde yaklaşık bir yıldır sürdürüldüğü belirtilen 'paralel devlet yapılanması' ve 'Fethullahçı Terör Örgütü' (FETÖ) soruşturması kapsamında, geçen salı gecesi kentteki 35 ayrı adrese eş zamanlı operasyon düzenlendi. Operasyonda da 1 numaralı zanlı Fethullah Gülen olarak yer aldı. Operasyonlarda Merkez Efendi Devlet Hastanesi doktorlarından ve bir dönem kurumda yöneticilik de yapan F.E., Manisa Sanayici ve İşadamları Derneği (MASİAD) eski başkanlarından işadamı Ö.Y., avukat G.O, avukat M.H., AK Parti eski yöneticilerinden H.Ç., M.H.E, F.A., L.S.Y., Ö.Y., R.Ü., M.D., N.U., H.Ç., Y.A., M.K., M.Ç., M.E., V.İ.,A.M.B., K.E., E.H, Ş.A., S.A, M.Y., T.Z ve F.U.  gözaltına alındı. Operasyondan bir gün sonra ise aranan dokuz kişi arasında bulunan kuyumcu R.K. gözaltına alındı. Aralarında doktor, avukat, işadamı, eğitimci, müteahhit gibi çeşitli meslek gruplarından kişilerin bulunduğu zanlılardan bir bankada özel güvenlik görevlisi M.H.E. ile aynı yerde operasyon sorumlusu K.E. ve banka çalışanı A.M.B. savcılık talimatıyla serbest bırakıldı. Dün gece ise aranan sekiz şüpheliden A.E ve M.S. polise teslim oldu. Serbest kalan ve polise teslim olanlarla birlikte son gözaltı sayısı 26 oldu.

Türkiye Barolar Birliği, Manisa Valisi hakkında suç duyurusunda bulundu

20 MİLYON TOPLANIP YURTDIŞINA GÖNDERİLMİŞ
Zanlıların cemaatin çeşitli kuruluşlar vasıtasıyla aldığı himmet ve kurban yardımlarını toplayıp, elde edilen diğer gelirlerle Amerika'daki hesaplara aktardığı öne sürüldü. Manisa'da toplanan paranın 20 milyon lirayı bulduğu kaydedildi.

Arınç'tan başörtülü kadına kelepçe tepkisi: Bu, diktatörlüklerde bile olmadı

EMNİYET MÜDÜRÜ'NÜ GÖREVDEN ALAN UYGULAMA
Kentin tanınmış simalarından olan aralarında başörtülü kadınların da bulunduğu zanlıların gece evlerinden kelepçeyle gözaltına alınması operasyon sonrası tepki topladı. Kelepçelenme olayında kasten veya ihmalen katkısı olanlar hakkında gerekli incelemeler başlatılırken, Manisa İl Emniyet Müdürü Tayfur Erdal Ceren dün İçişleri Bakanlığı tarafından açığa alındı. Her gün sağlık kontrolüne götürülen zanlılara bir gün sonra kelepçe takılmadığı görüldü.

Manisa Valiliği'nin açıklaması tartışma yarattı

VALİLİK AÇIKLAMASI, İKİNCİ TEPKİYİ DOĞURDU
Öte yandan Valiliğin kelepçe olayıyla ilgili yaptığı açıklamada, "Hukuki süreçte suçluluğu sabit olmayan hiç kimsenin hele de toplumda çok olumlu bir imajla algılanan başörtülü bayanların, şartları oluşmadan böyle bir işleme tabi tutulmaları her kademede üzüntüyle karşılanmıştır" sözleri ikinci bir tepkiyi doğurdu. Çeşitli parti yöneticileri ve sivil toplum kuruluşları; bu kez, başörtülü baş örtüsüz ayrımı yapıldığı gerekçesiyle Valilik açıklamasını eleştirdi. Vali'den özür dilemesi istendi. Vali Erdoğan Bektaş, konuyla ilgili gerekli açıklamaları yaptığını söyleyerek konuşmadı.

Mehmed Hakkı ÖZBAYIR- Nermin UÇTU / MANİSA-DHA