Manisa'nın 'cilveli kahve'sine patentli koruma

Manisa'nın 'cilveli kahve'sine patentli koruma
Manisa'nın 'cilveli kahve'sine patentli koruma
Manisa'da gelin adaylarının görücüye gelenlere ikram ettiği 'cilveli' adıyla bilinen bademli Türk kahvesi patentle koruma altına alındı
MANİSA- Manisa’da öğütülmüş bademle servis edilen ve cilveli adıyla bilinen Türk kahvesi, patentle koruma altına alındı
Manisa’nın tarihi ve turistik mekanlarından olan Yenihan’da kafe işletmeciliği yapan Tamer Çipiloğlu, kent kültürünün ilginç tatlarından olan, ancak unutulmaya yüz tutan cilveli kahveyi tekrar canlandırmaya çalıştıklarını söyledi.


Manisa’da eski dönemlerde gelinlik kızların, eve gelen görücülere cilveli kahve yaptığını belirten Çipiloğlu, şöyle dedi: Cilveli kahve, sunumu ve tüketiliş şekliyle diğer kahvelerden ayrılıyor. Fincana dökülen bol köpüklü Türk kahvesinin üzerine çifte kavrulmuş, öğütülmüş badem ve iki çeşit baharattan oluşan karışım dökülüyor. Kahvenin yanında bir kaşık veriliyor. Kahve içilmeden önce bademler yeniyor. Ardından kahve içiliyor. Köpükle badem ezmesinin karışımı özel bir tat oluşturuyor. Dövülmüş bademin kahvenin dibine çökmemesi için mutlaka çifte kavrulmuş olması gerekiyor.


Cilveli kahvenin tarihsel kökeniyle ilgili net bilgilere sahip olmadıklarını ifade eden Çipiloğlu, kimi kaynaklarda, cilveli kahvenin, Osmanlı döneminde şehzadeler için özel olarak pişirilen kahveler arasında yer aldığının belirttiğini söyledi. Unutulmak üzere olan bu içeceği, 6 yıl önce tekrar tanıtmak üzere harekete geçtiklerini bildiren Çipiloğlu, Cilveli kahveyi koruma altına almak için ilk önce patent çalışmalarına başladık. Patent almak için başlattığımız çalışma, iki senelik süreçte tamamlandı. Bundan sonra hem cilveli kahveyi tanıtmak hem de benzeri yeni türleri geliştirmek için çalışacağız dedi.


Çipiloğlu, cilveli kahvenin özellikle yerli turistlerin ilgisini çektiğini, tüketiminin giderek arttığını, bu kültürü unutan birçok Manisalının da cilveli kahveyle yeniden tanıştığını belirtti.(aa)