Manken Tuğba Özay'a gıyabi tutuklama kararı

Adnan Menderes Havalimanı'nda görevli polislere hakaret ettiği iddiasıyla yargılanan Özay hakkında 'gıyabi tutuklama kararı' verildi.

İzmir Adnan Menderes Havalimanı'nda görevli polislere hakaret ettiği iddiasıyla açılan davada, manken Tuğba Özay hakkında 'gıyabi tutuklama kararı' verildi.
İzmir 7. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya hakkında 3 aydan 2 yıla kadar hapis cezası istenen Özay katılmazken, Adnan Menderes Havalimanı'nda görevli Başkomiser Tibet Kurtulan, polis memurları Müge Hepözcan ve Hüseyin Ümit Süha Canpolat hazır bulundu. Polis memuru Hepözcan, ifadesinde, manken Özay'ın üst araması sırasında zorluk çıkardığını daha sonra da kendilerine yönelik "Çok iğrençsiniz. Allahınızdan bulun. Ben polislere bedava konser veriyorum. Size iyilik yaptım. Bedava çıkıyorum. Gözünüze dizinize dursun" dediğini öne sürdü.
Başkomiser Tibet Kurtulan da Özay'ın üst araması sırasında zorluk çıkardığını ve hakaret ettiğinin kendisine bildirildiğini, bunun üzerine Özay'ın yanına giderek neler olduğunu sorduğunu, karşılığında hakarete uğradığını söyledi. Kurtulan, şöyle konuştu:
"'Bana ne soruyorsun, terbiyesiz memurlarına sor' diyerek hakaret etti. Mini eteğinin üzerinde bulunan ince kemeri çıkarması gerektiğini arkadaşlarına anlatırken bu kez 'Sen kimsin? Necisin?' demeye başladı. Kartvizitimi çıkarıp verdim. Alaylı bir şekilde 'Başkomisermiş' dedikten sonra 'Ben size kim olduğumu göstereceğim. Allahınızdan bulun. Çoluğunuzdan çocuğunuzdan çıksın' diyerek hakarette bulundu. Şikayetçiyim."
Mahkeme, Tuğba Özay'ın 'belli adresi olmadığından ve talimatla ifadesinin alınamamasından dolayı', gıyabi tutuklama kararı verdi.

GÖZALTINA ALINLIŞTI

Katıldığı bir tanıtımdan dönen Özay, havalimanında üst arama noktasından geçerken, detektörün çalması üzerine polislerin, "Üzerinizdeki metal kemer ses çıkartmış olabilir. Bir de kemerinizi çıkartıp geçer misiniz" uyarısına "Siz benim kim olduğumu bilmiyor musunuz" karşılığını vermiş ve tartışmaya başlamıştı. Polislerin şikayeti üzerine manken gözaltına alınmış, karakoldaki işlemlerinin ardından parmak izi alınmak üzere Bozyaka'da Emniyet Hizmet Binası'na götürüldüğü sırada, İzmir Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Mesutoğlu'nun talimatıyla serbest bırakılmıştı.