Manşet yanlış ama sor bakalım neden!

Karar mahkemenin
Radikal'in 'Sivas mahkûmları bırakılıyor' başlıklı dünkü manşeti ne yazık ki yanlış; çünkü mahkûmların 'eve dönüş yasası'ndan yararlanma amaçlı başvuruları, 17 Şubat'ta mahkemece karara bağlanacak. Okurlarımızdan özür dilediğimiz bu yanlışlığın kaynağı ise, Adalet Bakanı Cemil Çiçek'in daha önce bir soru önergesine verdiği yanıtta yer alan ifadeler.
'Yanlışlığa müsait'
CHP'li bir milletvekilinin soru önergesi üzerine hazırlanan Çiçek imzalı yanıtta, "... 42 Sivas sanığının kanundan yararlandığı halde tahliye olamadığı..." ifadesi vardı. Radikal'in, "Bu bilgi doğru mu" sorusuna da Çiçek, "Yazı en az dokuz hâkimin imzasından geçiyor, doğrudur" demişti. Zaten, haberi yalanlayan Çiçek, "O yazı yanlış anlamaya müsait" dedi.
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - Radikal'in 'Sivas mahkûmları serbest bırakılıyor' başlıklı dünkü manşetinin doğru olmadığı ortaya çıktı. Radikal'i yanıltan, Adalet Bakanı Cemil Çiçek'in bir soru önergesindeki ifadeleri oldu. Sivas mahkûmlarının 'eve dönüş yasası'ndan yararlanacağı yönünde ifadeler barındıran önerge üzerine Çiçek'e ulaşan Radikal, "Bizim ulaştığımız sonuç, 'eve dönüş yasası' olarak bilinen Topluma Yeniden Kazandırma Yasası'ndan Sivas mahkûmlarının yararlanamayacakları. Hangisi doğru?" diye sordu. Bakan önergedeki ifadelerinin arkasında durarak cevap verince haber manşete yerleşti. İşte 'yanlış manşet'in öyküsü...
Bakanın imzalı yanıtı
CHP Milletvekili Gürol Ergin, 8 Kasım 2003'te Adalet Bakanı'na Topluma Yeniden Kazandırma Yasası'ndan yararlandırılanlarla ilgili soru sordu. Bakan Çiçek'in imzasını taşıyan 29 Aralık 2003 tarihli yanıtta ise şu bilgiler verildi:
"7 Aralık 2003 tarihi itibarıyla 1347 PKK'lı, 617 Hizbullah mensubu ve 44 Sivas sanığının başvuruda bulunduğu, 447 PKK'lı ve 377 Hizbullah mensubunun
yasadan yararlanarak tahliye olduğu, 61 PKK'lı ve dokuz Hizbullah mensubu ile 42 Sivas sanığının kanundan yararlandığı halde tahliye olamadığı, 27 PKK'lı ile 17 Hizbullah mensubunun kanundan yararlanamadığı, 812 PKK'lı ve 220 Hizbullah mensubu ile iki Sivas sanığının durumunun halen incelemede bulunduğu bakanlığımız kayıtlarından anlaşılmıştır."
Volkan: Tahliye olurlardı
Radikal muhabiri, önceki gün Çiçek'in imzasına rağmen bilginin doğru olup olmadığını soruşturmaya başladı ve dönemin Ankara DGM Başsavcısı Cevdet Volkan'a ulaştı. Volkan, belirtilen tarihte DGM'den bu hükümlülerin yasadan yararlandırılmaları yönünde karar verilmediğinin altını çizerek, "Bu kişiler 10 yıldır içerde, yasadan yararlansalardı tahliye olurlardı" diye yanıtladı.
Volkan, "Bakan neden bu bilginin altına imza atmış olabilir?" sorusunu şöyle yanıtladı: "Bu tamamen ifadeyle ilgili bir şey. Bakanlık bizden yasayla ilgili düzenli anket formlarıyla bilgi ister, biz de göndeririz. Buradaki açıklamayı Sivas davasındaki 42 kişinin başvurunun işleme konulduğu şeklinde anlamak lazım."
'Dokuz imzadan geçti'
Radikal, bu açıklamanın ardından aynı gün Bakan Çiçek'e ulaştı ve durumu anlattı. Çiçek, imzaladığı yazının en az dokuz imzadan geçtiğini, bunların hepsinin de hâkim olduklarını belirterek bilginin doğru olması gerektiğini söyledi.
"Bu çelişkiye rağmen, gazete yazınıza bağlı kalarak haber yaptığında sorun olabilir" denilmesi üzerine ise Çiçek, "Nasılsa haberi hazırlamışsınız. Yarın bir çıksın, bakalım, inceleyelim. Tavzih edilmesi (düzeltilmesi) gereken bir nokta varsa gerekli açıklamayı yaparız" diye konuştu.
'Çarpıtma var mı?'
Bakan Çiçek, dün sabah manşetle ilgili olarak Genel Yayın Yönetmeni İsmet Berkan'ı aradı. Berkan'ın, "Sizin cevap yazınızda yanlış anladığımız ya da çarpıttığımız bir nokta var mı?" sorusunu Çiçek, "Bizim yazımız yanlış anlaşılmaya uygun bir dille yazılmış" diyerek yanıtladı.
Aynı saatlerde DGM'den bu yönde verilmiş bir karar olmadığı bilgisi geldi, öğlen saatlerinde de Çiçek 'düzeltme' yaptı. Çiçek, TÜSİAD heyetini kabulde şunları söyledi:
"Sivas davası hükümlüleri, yasanın başvuru hakkından yararlanmıştır. Sanki mahkeme karar vermiş, bunun sonunda cezalarında indirim yapılmış gibi algılanması doğru değil. Yanlış algılama var. Henüz bu konuda Ankara 1 No'lu DGM bir karar vermemiştir. Benim ifade ettiğim, hükümlülerin yasadan başvurma haklarını kullandıklarıdır. Bu iş hemen başvuruyla olmuyor. Emniyet gerekli soruşturmayı yapacak, hükümlülerin ifadeleri alınacak ve ondan sonra mahkemeye gelecek. Mahkeme değerlendirecek. Aldığım bilgi bu konudaki duruşmanın 17 Şubat'ta yapılacağı yönündedir."
'Gereği daha sonra yapılır'
Haber çıkmadan önce kendisiyle görüşüldüğü hatırlatılan Çiçek, "Size yanlış bilgi mi verildi? İmzanız olan yazıya esas olan ters yöndeki bilgi notunu hazırlayanlar için bir işlem söz konusu mu?" sorusu üzerine "Yanlış anlaşılma varsa düzelttik. Bu konuda bilgi verenler için daha sonra gereği yapılır"dedi. Adalet Bakanlığı'ndan kaynaklanan yanlıştan dolayı haberimizi düzeltir, özür dileriz.