Manşetler 'dershane' konusunda bölündü

Manşetler 'dershane' konusunda bölündü
Manşetler 'dershane' konusunda bölündü

Milli Eğitim Bakanlığı ’nın dershanelerin ve özel etüt merkezlerinin kapatılmasına yönelik yasa tasarısıyla başlayan tartışma, dün de basına farklı bakış açılarıyla yansıdı.
Zaman gazetesinin önceki gün ‘Eğitime büyük darbe’ başlığıyla duyurduğu taslak planla ilgili Milli Eğitim Bakanlığı ( MEB ) açıklama yapmıştı. MEB dershanelerin kapatılacağına ilişkin bir yalanlama yapmamakla birlikte, haberde ‘taslakta olmayan bazı maddelerin varmış gibi gösterilerek kara propaganda yapıldığını’ belirtmişti. 

Bir gecede 700 bin tweet
Bu açıklamaların ardından tartışmalar önceki gece çok sayıda gazeteci ve eğitimcinin yanı sıra Başbakanlık danışmanlarından bürokratlara, velilerden öğrencilere dek çok sayıda sosyal medya kullanıcısının katılımıyla internette devam etti. #EğitimeSonDarbe hashtagiyle gece boyunca 700 binin üzerinde tweet atılırken bu hashtag hem Türkiye hem de dünya sıralamalarında trend topic oldu. Dershanelerin kapatılmasını öngören tasarı lehine de #EğitimdeAKPartiFarkı hashtagiyle tweet’ler atıldı.
Konu, dün de gündemdeydi. Ancak özellikle hükümete yakın basında dershane konusunda yaşanan ayrışma, manşetlere de yansıdı. Zaman gazetesi dün manşetinde “Böyle bir yasa darbe döneminde bile uygulanmadı” başlığını kullanarak hükümetin girişimini eleştirdi.
Bugün gazetesi ise “Özel dershaneler bir ‘oldubitti ile kapatılacak’ iddiası” üst başlığının altına “Başka sorunlar çıkar” manşetini attı. 

‘Kara propaganda’ iddiası

Sabah gazetesi ise tartışmaya Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın sözleri üzerinden katıldı. “Dershaneler için kara propaganda” manşetini kullanan gazete, altına, “Zaman gazetesinin ‘Eğitime büyük darbe’; Samanyolu TV’nin ‘Eğitimde sıkıyönetim dönemi’ haberlerini MEB yalanladı: Alenen yalan ve kışkırtıcı kampanya” spotunu yazdı.
Takvim gazetesi ‘Apaçık Yalan’ başlıklı haberinde “Dershanelerin kapatılmasından rahatsız olan cemaat, kampanyaya başladı” dedi.
Star gazetesi de “Hedef kaliteli ve daha eşit eğitim” başlığıyla ve MEB açıklamasını esas alarak konuyu manşetine taşıdı. Yeni Şafak ise ‘Taslakta ceza yok’ başlığıyla gelişmeleri sürmanşetinde gördü.