Mantık evliliği!

Bankada 45 milyarı ve üç aylık 2 milyar lira emekli maaşı olan 79 yaşındaki huzurevi sakini, kurumda çalışan bir temizlik işçisiyle haberi olmadan evlendirildi.
Haber: COŞKUN YAMAN / Arşivi

BALIKESİR - Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Huzurevi'nde kalan 79 yaşındaki Ahmet Tofur'un, parası için huzurevinin temizlik işçisi 33 yaşındaki F. İ. ile evlendirildiği anlaşıldı. Yaşı nedeniyle bilinci zaman zaman giden Tofur, evlendiğinden habersizken soruşturma açıldı.
Manisa'da Devlet Üretme Çiftliği'nden emekli olan Ahmet Tofur, bir süre önce Devlet Hastanesi'nde muayene bahanesiyle bakıcısı Ramazan Şahan ve temizlik işçisi F. İ. tarafından, kaldığı huzurevinden çıkarıldı. Hiçbir yakını olmadığı belirtilen Tofur, hastaneye yatırıldı. Bu arada nikâh işlemleri gizlilik içinde yaptırıldı. 16 Aralık 2003'te merkeze bağlı Aslıhan Köyü muhtarı İsmet Dinçkök, Tofur ile temizlikçinin nikâhını köyde kıydı. Tofur huzurevinde yaşamaya, eşi de huzurevinde çalışmaya devam etti.
Tofur'un kendisinden 46 yaş küçük bir kadınla evlendiği bir süre sonra duyuldu. Şüphe uyandıran nikâhı Balıkesir Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü de bir ihbarla öğrenip inceleme başlattı.
Tofur'un banka cüzdanıyla nüfus cüzdanının huzurevindeki çelik kasada saklandığı ve yönetimin haberi olmadan kasadan alınamayacağı belirtildi. Buna karşın nikah işlemlerinin gizlice nasıl yapıldığı anlaşılamadı. Tofur soyadını alan, daha önce de evlenip boşandığı öğrenilen iki çocuk annesi F. İ., olay öğrenilince huzurevinin temizliğini üstlenen çalıştığı özel temizlik şirketince işten çıkarıldı. Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü de savcılığa Tofur'un sahtekârlıkla evlendirildiği iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.
'Bakımını üstlenmişti'
Sosyal Hizmetler İl Müdürü Orhan Gündüz, nikâh skandalını doğrularken,
"Huzurevi Müdürü Haydar Ali Uysal ve çalışanlarının ifadelerine başvuruluyor. Olayı organize edenler bu soruşturmalar sonucu mutlaka cezalandırılacak" dedi.
Müdürü Uysal ise "F. İ., Tofur'un bakımını üstlenmişti. Birlikte sık sık çarşıya çıkıyorlardı. Ancak evlendiklerinden bir ay sonra haberimiz oldu" diye konuştu.