Mantının tarifi Kayseri Ticaret Odası'ndan

Mantının tarifi Kayseri Ticaret Odası'ndan
Mantının tarifi Kayseri Ticaret Odası'ndan
Kentin sembolü olan "Kayseri mantısı"nı Türk Patent Enstitüsü'ne tescil ettirilen Kayseri Ticaret Odası, tanımına uygun bir şekilde üretilmesini arzu ettikleri mantı ile ilgili tarifin odalarından alınabileceğini açıkladı

 

KAYSERİ - Kayseri Ticaret Odası Başkanı Hasan Ali Kilci, Türk Patent Enstitüsü'ne tescil ettirilen Kayseri mantısı ile ilgili tarifin odalarından alınabileceğini söyledi. Kentin sembolü olan pastırma ve sucuğun ardından Kayseri mantısını da Türk Patent Enstitüsü'nce coğrafi işaret olarak tescillendiğini hatırlatan KTO Başkanı Hasan Ali Kilci, ürünlerine ‘Kayseri Mantısı’ ibaresini verecek üreticilerin odaya başvurarak, ürünlerin tarifi konusunda bilgi alabileceklerini belirtti. Kilci şöyle dedi:

“Odamızın Türk Patent Enstitüsü'ne yaptığı başvuru sonucunda, Kayseri Mantısı coğrafi işaret olarak tescillenmiş ve 28 Haziran 2008 tarih ve 26920 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak, yürürlüğe girmiştir. Odamızın girişimleriyle, üretimin büyük bir bölümünün kentimizde yapıldığı Kayseri Mantısı, bundan böyle Resmi Gazete’de yayınlanan tariflere uygun olarak yapılacaktır. Ürünlerine Kayseri Mantısı ibaresini verecek üreticiler, Odamıza başvurarak, ürünlerin tarifi konusunda bilgi alabilirler. Dileğimiz, Kayseri mantısının tanımına uygun bir şekilde üretilerek, haklı başarısını sürdürmesidir.” (dha)