'Manyak' gibi Fransa'da yaşıyor diye tutuklandı

'Manyak' gibi Fransa'da yaşıyor diye tutuklandı
'Manyak' gibi Fransa'da yaşıyor diye tutuklandı
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Redhack soruşturması kapsamında mahkemedeki sorgusunun ardından serbest bırakılan ve ‘Manyak’ rumuzlu kişi olduğu öne sürülen şüphelilerden Taylan K. savcılığın itirazı üzerine tutuklandı.
Redhack soruşturması kapsamında geçen hafta gözaltına alınan 14 şüpheli savcılık ve hâkimlik sorgusunun ardından serbest bırakılmıştı. Ancak soruşturmayı yürüten savcılık aralarında Taylan K.’nın da bulunduğu 5 kişi için verilen serbest bırakma kararına itiraz etti. Savcılığın itirazını değerlendirilen Terörle Mücadele Kanunu 10. madde ile görevli Ankara 3 No’lu Hâkimliği ‘Manyak’ rumuzunu kullandığı öne sürülen Taylan K. hakkında ‘kuvvetli suç ve kaçma şüphesi ve hakkında verilen adli kontrol kararının yetersiz’ bulunduğu gerekçesiyle tutuklanma kararı verdi.
Avukatlar, Taylan K.’nın tutuklanmasına itiraz etti. Verilen itiraz dilekçesinde şöyle denildi: “Müvekkil Fransa ’da yaşamakta olup bu durum siber polisi açısından en önemli delil olarak kayıtlara geçmiştir. Çünkü Redhack’in lideri olarak gördükleri ‘Manyak’ rumuzlu kişinin Fransa’da olduğunu tespit etmişlerdir. Fransa’da yaşayan, TC uyruklu ve bilgisayar kullanan herkes siber polise göre şüpheli hale gelmiştir. Barış Atay’ın ses benzerliğinden alınmasını da anlatırsak bu dosyanın ciddiyetten uzak olduğu ve mantık sınırlarını zorladığı aşikârdır.” Taylan K. hakkındaki suçlamanın sadece ‘Bilişim sistemine girme’ olduğu hatırlatılan dilekçede “İçişleri Bakanı Muammer Güler’in Reyhanlı belgelerinin istihbarat bilgi notu olduğunu söylemiş ve devletin güvenliğini etkileyen bir belge olmadığını söylemiştir” denildi. Taylan K. hâkimlik sorgusunda ‘Manyak’ rumuzu iddiasını reddetmişti.