'Manyak' gibi Fransa'da yaşıyor diye tutuklandı

'Manyak' gibi Fransa'da yaşıyor diye tutuklandı
'Manyak' gibi Fransa'da yaşıyor diye tutuklandı
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Redhack soruşturması kapsamında mahkemedeki sorgusunun ardından serbest bırakılan ve ‘Manyak’ rumuzlu kişi olduğu öne sürülen şüphelilerden Taylan K. savcılığın itirazı üzerine tutuklandı.
Redhack soruşturması kapsamında geçen hafta gözaltına alınan 14 şüpheli savcılık ve hâkimlik sorgusunun ardından serbest bırakılmıştı. Ancak soruşturmayı yürüten savcılık aralarında Taylan K.’nın da bulunduğu 5 kişi için verilen serbest bırakma kararına itiraz etti. Savcılığın itirazını değerlendirilen Terörle Mücadele Kanunu 10. madde ile görevli Ankara 3 No’lu Hâkimliği ‘Manyak’ rumuzunu kullandığı öne sürülen Taylan K. hakkında ‘kuvvetli suç ve kaçma şüphesi ve hakkında verilen adli kontrol kararının yetersiz’ bulunduğu gerekçesiyle tutuklanma kararı verdi.
Avukatlar, Taylan K.’nın tutuklanmasına itiraz etti. Verilen itiraz dilekçesinde şöyle denildi: “Müvekkil Fransa ’da yaşamakta olup bu durum siber polisi açısından en önemli delil olarak kayıtlara geçmiştir. Çünkü Redhack’in lideri olarak gördükleri ‘Manyak’ rumuzlu kişinin Fransa’da olduğunu tespit etmişlerdir. Fransa’da yaşayan, TC uyruklu ve bilgisayar kullanan herkes siber polise göre şüpheli hale gelmiştir. Barış Atay’ın ses benzerliğinden alınmasını da anlatırsak bu dosyanın ciddiyetten uzak olduğu ve mantık sınırlarını zorladığı aşikârdır.” Taylan K. hakkındaki suçlamanın sadece ‘Bilişim sistemine girme’ olduğu hatırlatılan dilekçede “İçişleri Bakanı Muammer Güler’in Reyhanlı belgelerinin istihbarat bilgi notu olduğunu söylemiş ve devletin güvenliğini etkileyen bir belge olmadığını söylemiştir” denildi. Taylan K. hâkimlik sorgusunda ‘Manyak’ rumuzu iddiasını reddetmişti.


  http://www.radikal.com.tr/116369311636936

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Sn: optikbaykus - Dedemkorkut

  Ben başlığı eleştirdim. Çünkü bir insan,"manyak gibi yaşıyor" diye tutuklanmaz. Fransada yaşadığı için de tutuklanmaz. Avrupanın muhtelif şehirlerinde yaşayan milyonla türk var. İçlerinde manyak gibi yaşayanlar da olabilir ama tutuklanmıyorlar. Haberin formatı, hem olayı küçümsüyor, hem de devlete olumsuz bir imaj yüklüyor. Şahıs, "manyak rumuzlu kişi olduğu" iddiası ya da zannıyla tutuklanmış. Fakat ben, "tutuklanan, manyak rumuzlu şahıstır" demedim. Dikkatinize sunuyorum.

  Yalancı çobanlar. - Adil İnsanoğlu

  Dayanaksız keyfi tutuklamalarla göz boyamaya çalışan polis ve savcılık yetkilileri, makamlarının itibarını artık tamamen yerle bir ettiler. 2013 yılında hala bu uğursuz uygulamalardan mağdur olan vatandaşlara ve ailelerine sabır diliyorum.

  belli oldu - maren

  sizin mantığınız ales sorularından belli mantıksızlık içinde mantık aramayalım

  Sayın Dedemkorkut - optikbaykus

  Madem Taylan'ın "Manyak" olduğu iddia ediliyor kendisinin sesi "Manyak" rumuzlu kişiye de benzemeliydi. Ses benzerliğinin ya da aynı yabancı ülkede yaşıyor olmalarının suç delili sayılması eşyanın doğasına aykırı değil mi? Bu kadar bilgiliyseniz bunu da mantık çerçevesinde öngörebilir olmalısınız.

  Bilen bilir - Dedemkorkut

  Böyle yazdığınız zaman, haberin başlığına bakıp altını okumayan acil ve acül tipler orda burda, aynısını kullanmaya başlıyorlar. Sonra da bu gerçekmiş gibi etrafa yayılıyor. Ben şahsın tutuklama gerekçelerinde, "manyak gibi yaşadığından ötürü" iddasını göremedim. Madem o yüzden tutuklanmış bunu haberin içinde açıklasaydınız. Kimse ben suçluyum demeyeceği gibi, avukat ta müvekkilim suçludur, tutuklayın demez. Bu eşyanın tabiatına terstir. Ancak kişi, suçlu olup olmadığını kendisi, şahsın üyeleri olup olmadığını da en iyi Rednack bilir. Açıklasın.

  . - karakediakkedi

  ülkede telefon, hızlı tren, bilgisayar yapılamıyor dışarıdan alınıyor. aynı şekilde hukuk da uluslarası hukuka göre 500-600 sene geriden geldiği için hukuk da hizmet olarak dışarıdan alınabilir. iyi yetişmiş, tarafsız, bir zümrenin, bir siyasal fikrin esiri olmayacak baskılara boyun eğmeyecek hakimlere savcılara ihtiyaç var.