Manyas artık 'kuş çölü'

Manyas Kuş Cenneti, susuzluk nedeniyle cehenneme döndü. Sığırcı Deresi'ne dökülen fabrika atıklarının çevreye verdiği...
Haber: ERDEM ÖZCAN / Arşivi

BALIKESİR - Manyas Kuş Cenneti, susuzluk nedeniyle cehenneme döndü. Sığırcı Deresi'ne dökülen fabrika atıklarının çevreye verdiği zarara bir de kuraklık eklenince, Manyas Kuş Cenneti'nde barınan kuşlar bölgeyi terk etti. 'Cennet'teki sular çekildi, ağaçlar kurudu, kuş yuvaları bozuldu. Çöle dönen
'cennet'teki son kuşlardan pelikanların
bir bölümü de bölgeyi terk etti.
Her yıl 250 türden toplam 3 milyon göçmen kuşa ev sahipliği yapan Manyas Kuş Cenneti'ne, doğal güzelliği nedeniyle 1976 yılında Avrupa Konseyi'nce 'A sınıfı diploması' verilmişti. Ancak Sığırcı Deresi'ne dökülen fabrika atıkları, Karacabey Ovası'nın bilinçsizce sulanması ve kuraklık, toplam 10 bin 200 hektarlık bir alanı kaplayan Kuş Cenneti'ni cehenneme çevirdi.
Kuraklık nedeniyle Manyas Gölü'ndeki suların çekilmesi, geçen yıl kayıkla gezinti yapılan yerlere yürüyerek gidilmesine, Bereketli Köyü'ndeki balıkçı iskelesinin ise karada kalmasına yol açtı. Sular çekilince balıklar yok oldu, kuşlar birer birer bölgeyi terk etti.
Kuş Cenneti köyünde oturan 82 yaşındaki Şerif Kayalar, şimdiye kadar bölgeyi hiç bu kadar kötü görmediğini söyledi. Kayalar, "Durum her yıl daha kötüye gidiyor. Yakında korkarım buraları tamamen çöl olacak" dedi.
Sadece kuşları seyretmek, doğayı izlemek için her yıl İstanbul'dan Manyas'a gidip bir gün kaldığını belirten Erkan Akgün de şunları söyledi:
"Yılın yorgunluğunu Kuş Cenneti'nde atıyordum. Ama bu yıl manzarayı görünce ağladım. Cenneti cehenneme çevirdiler. Artık Manyas'a gelmeyeceğim. Çünkü üzülmek istemiyorum."