Manyas'ta kuş uçmayacak

Balıkesir'in Manyas ilçesinde 1800 hindinin ölmesiyle ortaya çıkan kuş gribi virüsüne bir çiftlikte daha rastlandı. İlçe karantinaya alındı. Yunanistan ve Polonya, Türkiye'den kümes hayvanı ithalini durdurdu.

BALIKESİR - Manyas ilçesine bağlı Kızıksa beldesindeki çiftlikte 1800 hindinin geçen salı gecesi telef olmasıyla ortaya çıkan kuş gribine karşı bölge karantina altına alındı, hastalık tespit edilen 2 bin 600 hindinin itlafına başlandı. Bölgedeki çiftliklerde bulunan yaklaşık 9 milyon kanatlı hayvanın tehdit altında olduğu belirtildi.
Kızıksa beldesinde Mehmet Eksen'in çiftliğinde 1800 hindinin bir gece içinde telef olmasına Ural Dağları'ndan Afrika'ya göç ederken Manyas Kuş Cenneti'ne uğrayan göçmen kuşlardan bulaşan kuş gribinin neden olduğu belirlenmişti.
Tarım Müdürlüğü ekiplerinin denetimleri sırasında yine Kızıksa beldesindeki Sıtkı Bozkurt'a ait çiftlikte de virüsün bulaştığı 2 bin 600 hindinin imhasına karar verildi. Beldede tavukçuluk yapanların direnmesine karşın, ekipler dün gece hava karardıktan hindileri gruplar halinde zehirli gazla itlaf etmeye başladı. Günün ağarmasıyla itlaf çalışmalarına ara veren ekipler, hindiler gece iyi görmediği için itlafa geceleri devam edeceklerini söyledi.
Kaymakama serum bağlandı
Çiftlik sahipleri Mehmet Eksen, Sıtkı Bozkurt, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı ekiplerindeki beş görevli, koruma amaçlı ilaçlı tedaviye alındı. Kuş gribinin ortaya çıkmasıyla sıkıntılı günler yaşayan Manyas Kaymakamı Resul Çelik de yorgun düşerek hastalandı. Evinde istirahate çekilen Çelik'e serum bağlandı.
Kedi ve köpeklere de itlaf
Kızıksa Belediye Başkanı Ekrem Göktürk ise beldedeki başıboş dolaşan köpek ve kedilerle, yakalanmaları halinde güvercin gibi kuşların da yok edileceğini, avlanmanın da ikinci bir emre kadar yasak olduğunu belirtti. Kuş gribi nedeniyle giriş çıkaşlar denetleniyor. Balıkesir ve Bursa'da oluşturulan ekipler karayollarında canlı kanatlı hayvan nakli yapılıp yapılmadığını 24 saat kontrol ediyor.
Bandırma Tarım Müdürü Osman Nuri Kale, "Hastalık taşıyan bıldırcın, kaz, ördek ve pelikan olabilir. Her şey kontrolümüzde. Tavuk çiftliklerine sevk edilen yemleri kontrol ediyoruz" dedi.
Türkiye'den ithalat durduruldu
Yunanistan ve Polonya, kuş gribi nedeniyle, Türkiye'den kümes hayvanı ithalatını durdurma kararı aldı.
'Hassas bir bölge'
Beyaz et ve yumurta üretiminde önemli bir merkez olan bölgedeki çiftliklerde bulunan 9 milyon kanatlı hayvanın kuş gribi tehdidi altında olduğu belirtildi. Gerekli önlemin alındığını belirten bir yetkili, itlaf edilen hayvan sayısının artabileceğini söyledi.
Daha önce kuş gribi tatbikatının yapıldığı Bandırma'ya yakın olan Manyas'ta ortaya çıkan salgın, Türkiye'nin tavuk eti ihtiyacının büyük bölümünü karşılayan Bandırma'daki kesim tesislerini de olumsuz etkiledi. Günde ortalama 370 bin canlı tavuk kesiminin yapıldığı dört tesisin bulunduğu Bandırma'da, bu kuruluşların yöneticileri kuş gribinin, tavuk tüketimini ve fiyatını düşürmemesi, ihracatı engellememesi için arayış içerisine girdi.
Banvit: Göçmen kuşlara özgü
Banvit Genel Müdürü Ömer Görener: Hastalık göçmen kuşlara özgü. Manyas'ta virüs görülen çiftlikte de salma usulüyle üretim yapılıyordu. Banvit çiftliklerinde kanatlılar maksimum biyogüvenlik altında yetiştirilmektedir ve hiçbir Banvit çiftliğinde benzer bir vakayla karşılaşılmamıştır. Vatandaşlara markalı ürünleri tercih etmelerini öneririz.
'Karantina yetmez'
Türkiye Ziraatçılar Derneği Başkanı İbrahim Yetkin: 14 kilometrelik alanda karantina yeterli değil. Bu hastalık Manyas'ta görüldüyse başka bölgelerde de görülebilirr. Ciddi problemler yaratmaması için Türkiye genelinde önlem almak gerek.
Bakanlık: Risk yok
Sağlık Bakanlığı, Manyas'taki 'kuş gribi' vakasının dünyadaki büyük salgınla ilgisi bulunmadığını, Türkiye genelinde toplumu tehdit eden bir grip salgını söz konusu olmadığı gibi, kuş gribi kaynaklı insan vakasının da olmadığını açıkladı. Açıklamada, "Kuş gribi hasta hayvanlarla yakın temas içinde olan kişilere çok az bir ihtimalle de olsa bulaşabilen bir hastalıktır" denildi.
'Yetiştiriciler aşılanacak'
Balıkesir Vali Yardımcısı Halil Yavuz Kaya ise Manyas'taki karantinanın hastalık sönünceye dek süreceğini söyledi ve tüm yetiştiricilerin önlem amacıyla aşılanacağını, hastalık şüphesi taşıyanlarınsa yasal takibe alınacağını açıkladı.
Manyas dünya basınında
Türkiye ve Romanya'da 'öldürücü kuş gribi' şüphesiyle ilgili haberler dünya basında da yer aldı. The Sunday Times, New York Times, Los Angeles Times gazeteleri konuya yer verdi.
(dha, aa)


    http://www.radikal.com.tr/7596857596850

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.