Marangozhane değil bilişim üssü

Marangozhane değil bilişim üssü
Marangozhane değil bilişim üssü
Bankamatiklere yerleştirdikleri kopyalama cihazlarıyla hesapları boşaltan şebeke çökertildi.
Haber: İSMAİL SAĞIROĞLU - ismail.sagiroglu@radikal.com.tr / Arşivi

Kopyalama cihazlarıyla bankamatiklerden kart bilgilerini alıp Kağıthane’de bulunan bir marangozhanede kopyalayan şebeke, vatandaşları 300 bin TL dolandırdı.

İstanbul Bilişim Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin gerçekleştirdiği operasyonda 6 kişi gözaltına alındı.

Şüphelilere yönelik gerçekleştirilen çalışmalarda ilginç detaylar ortaya çıktı. Şebekenin bankamatiklere yerleştirdikleri cihazlarla vatandaşların kart bilgilerini kopyalayıp Kağıthane’de bulunan bir marangozhanede ikinci bir kart yaptıkları ortaya çıktı. Şebekeye yönelik yapılan çalışmalarda 300 bin TL vurgun yapıldığı tespit edildi.

BİLİŞİM ÜSSÜ ÇIKTI

Şebekeye yönelik Güngören, Esenler ve Kağıthane’de düzenlenen eş zamanlı operasyonda aralarında şebeke lideri olduğu iddia edilen N.K. ve yardımcısı E.B.’nin de aralarında bulunduğu 6 kişi gözaltına alınan Vatan Caddesi’nde bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğü ’ne götürüldü.

Baskınlar çerçevesinde marangozhanede yapılan aramalarda 2 Encoder cihazı, 1 kart printer cihazı, 9 kart kopyalama ve kamera düzeneği, 2 bilgisayar, 1 hard disk, 2 flash disk 1 sahte kimlik ele geçirildi. Gözaltına alınan iki kişi emniyetten serbest bırakılırken 4 kişi Çağlayan Adliyesi’ne gönderildi.