Maraş katliamında yaşamını yitirenler anıldı

Maraş katliamında yaşamını yitirenler anıldı
Maraş katliamında yaşamını yitirenler anıldı
19-24 Aralık 1978 tarihlerinde gerçekleşen Maraş katliamı, Antalya'da düzenlenen eylemle bir kez daha lanetlendi.

RADİKAL - 37 yıl önce Maraş katliamında yaşamını yitirenler Antalya'da anıldı. 

Alevi Kültür Dernekleri Antalya Şubeleri, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Altınova Şubesi ile Yöre Dernekleri tarafından Kazım Özalp Caddesi girişinde yapılan anmaya, yaklaşık 100 kişi katıldı.

Basın açıklamasını Alevi Kültür Dernekleri Antalya Şube Başkanı Hasan Kaya'nın kızı Özge Kaya yaptı. Maraş'ın, 19-24 Aralık 1978 tarihlerinde insanlık dışı katliamlara tanıklık ettiğini belirten Özge Kaya, "Gözü dönmüş kanlı katiller beş gün boyunca kadın, çocuk, yaşlı demeden insanları vahşice katletti. Katliamdan sonra sıkıyönetim ilan edildi. Katiller ağızlarında salyalar akarak efendilerinin emirlerini yerine getirmenin rahatlığı içinde inlerine çekildi" dedi.

Sıkıyönetimin katillerin sığınağı haline geldiğini söyleyen Özge Kaya, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Maalesef yaptıkları yanlarına kaldı. Sıkıyönetim katillerin yerine halkı ve kendilerini savunmaktan başka suçu olmayan bir avuç devrimcinin peşine düştü. İşkence tezgahları onlar için kuruldu. Bu oyun Sivas'ta, Çorum'da, Suruç'ta, Ankara'da tekrar tekrar devreye sokuldu. Bir an en evvel Doğu ve Güneydoğu'da devam eden ölümler ve çatışmalar durdurulsun."

Açıklama sonunda eylemciler Attalos Heykeli önüne yürümek istedi. Ancak Çevik Kuvvet'in yolu kapatması üzerine grup yürümekten vazgeçip dağıldı.
DHA