'Maraş'ı unuttuk Sivas oldu'

Sivas'ta yakılan 35 kişi, olayın 14. yılında Türkiye'nin dört bir yanında törenlerle anıldı. Ankara'daki anma için Kolej Kavşağı'nda bir araya gelen yaklaşık beş bin kişi, "Sivas'ı unutmadık, unutturmayacağız" diye bağırdı.

ANKARA - Sivas'ta yakılan 35 kişi, olayın 14. yılında Türkiye'nin dört bir yanında törenlerle anıldı. Ankara'daki anma için Kolej Kavşağı'nda bir araya gelen yaklaşık beş bin kişi, "Sivas'ı unutmadık, unutturmayacağız" diye bağırdı. Düzenleyici dernekler adına konuşan Pir Sultan Abdal Dernekleri Genel Sekreteri Önder Aydın, "Her şey daha dün gibi belleklerimizde. Bu nedenle, Sivas Katliamı'nın 14. yılında emperyalizme, faşizme, ırkçılığa, gericiliğe ve yoksulluğa karşı mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz" dedi. Yangından sağ kurtulan şair ve fotoğraf sanatçısı Mehmet Özer ise yaptığı konuşmada, Maraş olaylarını unuttuklarını ve Sivas'ın olduğunu belirterek, "Olayların gerçek failleri adalet önüne çıkarılmadığı sürece Madımak yanmaya devam edecektir" dedi.
Sivas katliamında ölenler İstanbul Kadıköy Meydanı'nda da türküler ve semah gösterileriyle anıldı. Bursa'daki anma yürüyüşünde ise yaklaşık 20 kişilik bir grup 'Katil CHP' diye slogan atınca kısa süreli bir arbede yaşandı. (Radikal, dha)