Marco'ya 'hem ceza hem erteleme' Almanları şaşırttı

ANTALYA - 2007 yılında tatil yaparken 15 yaşındaki bir İngiliz kıza ‘nitelikli cinsel istismardan’ suçlu bulunarak iki yıl iki ay 20 gün hapis cezasına çarptırılan Alman genci Marco W.’nin suçlu bulunduğu halde cezasının ertelenmesi Almanya’da yadırgandı.
Neue Osnabrücker Zeitung, bir kişinin suçlu bulunması ve buna rağmen cezanın tecil edilmesinin Almanya’da alışılageldik bir durum olmadığını yazdı:
“Bu ikilem acaba yargıçların Marco’nun suçluluğu konusundaki şüphesini mi yansıtıyor? Ya da cezanın tecili, sekiz ay kötü koşullar altında parmaklıkların arkasında tutulan sanığa verilmiş bir taviz mi? Marco’nun yeniden parmaklıklar arkasına gönderilmeyecek olması yine de teselli nedeni.”
Oldenburg’da yayımlanan Nordwest Zeitung ise kararın ve tüm dava sürecinin ‘komedi’ olduğunu iddia ederken Türkiye’nin Batı örneğinde bir hukuk devleti olması için ne kadar uzun süre geçmesi gerektiğini gösterdiğini öne sürdü. Neue Westfaelische Zeitung ise davanın temyiz aşaması ardından Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşınabileceğini yazarken, “Ankara’daki temyiz davası kamuoyunda, Antalya’daki dava süreci kadar öne çıkmayacak” ifadesini kullandı. (dha)