Mardin bir prensi ağırladı

Galler Prensi Charles, Türkiye ziyaretini Unesco'nun 'açık müze' ilan ederek korumaya aldığı Mardin'de noktaladı. Charles, 15. yüzyıldan kalma Kasımiye Medresesi'nde neyle seslendirilen...

MARDİN - Galler Prensi Charles, Türkiye ziyaretini Unesco'nun 'açık müze' ilan ederek korumaya aldığı Mardin'de noktaladı. Charles, 15. yüzyıldan kalma Kasımiye Medresesi'nde neyle seslendirilen 'Gel gör beni aşk neyledi' ilahisiyle karşılandı. Medreseden sonra Kırklar Kilisesi'nde Hıristiyan cemaatinin sorunlarını dinledi.
Prens Charles, Metropolit Saliba Özmen'in "Azınlığız ama kendimizi azınlık gibi hissetmiyoruz" sözlerini duyunca, "Bu hoşgörü ortamı örnek olmalı. Farklı kültürleri bir arada yaşatma cesareti ve başarısını gösteren Türk hükümetini takdir ediyorum" dedi. Tarihi Mardin Postanesi'nde Türk yemekleri tanıtılan Charles'ı, buradan çıkarken Mardinliler, başından aşağıya döktükleri gül yapraklarıyla selamladı. Charles'ın son durağı Süryani Ortodoks Patriği'nin bir dönem merkezi olan Deyrüzzaferan Manastırı oldu. Charles'ın Mardin ziyaretini 14 Britanyalı ve 16 Türk gazeteci izleyebildi.