Mardin bu kez ekrana konaklı dizi filmle değil, vahşetle çıktı

Mardin bu kez ekrana konaklı dizi filmle değil, vahşetle çıktı
Mardin bu kez ekrana konaklı dizi filmle değil, vahşetle çıktı

Çocuklar öksüz-yetim, Sultan ninenin canından yedi can koptu...
Olayda anne babalarını, kardeşlerini kaybeden çocukların feryatları yürekleri dağladı. 75 yaşındaki Sultan Çelebi de ölen iki oğlu, iki kızı, üç gelini ve bir torununun ardından ağıt yaktı. FOTOĞRAFLAR: NAİL KADİRHAN / AA

Korucu köyü Bilge'deki katliamda ölen de öldüren de Çelebi ailesinden. İddiaya göre 44 kişinin kurşuna dizildiği olayın nedeni, Sevgi'nin köy dışından, husumetli oldukları bir aileye gelin verilmesiydi. Babayı ikna edemeyen akrabaları nişanı bastı...
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Sevgi Çelebi’nin (üstte) nişanında yaşanan olaydan sonra, Bilge köyü dün çevre köylerin akınına uğradı. Ölenlerden geriye evlerinin kapısının önündeki ayakkabıları kaldı.
FOTOĞRAF: RAMAZAN YAVUZ / DHA

MARDİN - Mardin’in Mazıdağı ilçesi Bilge köyüne gitmek için Mardin -Diyarbakır karayolundan sapıp, 35 kilometre yol gitmek gerekiyordu. Baharla birlikte her yanı zümrüt yeşiline dönen o ıssız yol, önceki gece birden hareketlendi. Askeri araçların, ambulansların biri geliyor, biri gidiyordu. Önünde durdukları küçücük evden, otomatik silahlarla taranıp üst üste düşmüş tam 44 ceset çıkmıştı. Ölenlerden altısı çocuk, 16’sı kadındı. Üç kadın doğuma gün sayıyordu... Herkesin aklında aynı soru vardı: Bu vahşet neden?
Türkiye’nin kanını donduran olay, erkeklerinin çoğunun korucu olduğu köyde, eski muhtar Cemil Çelebi’nin kızı Sevgi ile Habib Arı’nın nişan töreninde yaşandı. Korucuların büyük kısmı, önceki gece görev için dışarıdaydı. Evde çoluk çocuk onlarca kişi vardı. Nişandan önce dini nikâh için büyükler birazdan namaza duracaktı. 
Yüzleri maskeli beş-altı saldırgan, yatsı ezanının okunmasından hemen sonra Cemil Çelebi’nin evine gitti. Saat 21.00 sıralarında, alt katında hayvan bağlanan evin ikinci katına çıkan saldırganlar odalara daldı. Yan yana üç odada oturan erkekler namaz için yol kenarındaki odada toplanmıştı. Grubun arkasından ateş etmeye başladılar. Çoğunu başlarından vurmuşlardı. Arada sağ kalıp kıpırdayanlar olduğunu görüp, tekrar tekrar ateş ettiler.
Aynı anda evin bitişiğindeki kadın ve çocukların bulunduğu tek katlı binanın odaları da basıldı. Burada da yüzlerce mermi sıkıldı. 20 dakika boyunca çevrede kurşun sesleri ve çığlıklar yankılandı. Kalaşnikof’lu saldırganlar, kimsenin sağ kalmadığına kanaat getirdikten sonra, takip edilmelerini önlemek için köydeki araçların lastiklerini de kesip kaçtılar. Suriye üzerinden gelen kum fırtınasının etkisiyle görüş mesafesinin 10 metreye kadar düşmesinden yararlanıp ortadan kayboldular. 

Sadece üç kişi sağ kaldı
32 haneli, 300 nüfuslu köy,  silah seslerini önce ‘kutlama’ zannetse de bir süre sonra olay anlaşıldı. Televizyon ekranlarından son dakika haberini okuyanlar gözlerine inanamıyordu. Nişan evi taranmış, 44 kişi öldürülmüştü. Ölenlerden altısı, aralarında bir yaşında bebeklerin de olduğu çocuklar, 16’sı kadınlardı. Ölen erkeklerden dokuzu korucuydu. Katliamdan sadece öldü zannedilen üç kişi yaralı kurtulmuştu. 
Eve ilk girenlerden olan, köy sakinlerinden Abdullah Akan ‘Böyle şey görmedim’ diyordu: “Her taraf ceset doluydu. Önde imam, arkasında erkekler, hepsi ölmüştü. Diğer odada kadın ve çocuklar vardı. İçerisi kan gölüydü.”  
Saldırının öğrenilmesinin ardından Bilge köyüne, Mazıdağı ve Mardin’den çok sayıda ambulans ve güvenlik görevlisi sevk edildi. Olay inceleme ekipleri evin iki odasında toplam 154 kurşun izi tespit etti. 

12 kişi gözaltına alındı
Katliamın ardından güvenlik güçleri sekiz kişiyi silahlarıyla birlikte yakaladı, ardından dört kişi daha gözaltına alındı. Kendileri de Çelebi soyadını taşıyan zanlıların sorgusu devam ederken, üzerlerindeki silahlar da incelemeye alındı.
Vahşetin nedeni araştırılırken ortaya çeşitli iddialar atıldı. Öne çıkan iddia şöyleydi: “Bilge köyünde, 10 yıl önce de silahlı saldırı olmuş ve Çelebilerden 10 kişi ölmüştü. Ailesiyle Diyarbakır’da oturan damat Habib Arı, gelinin anne tarafından da akrabasıydı. Çelebi ailesi ile Arı ailesi arasında geçmişten gelen bir husumet vardı. Buna rağmen köyden Arı ailesine kız verilmesi nedeniyle 10 gün önce de geniş aile arasında tartışma çıkmıştı.  Saldırganlar arazi anlaşmazlığı nedeniyle araları açık olan akrabaları Cemil Çelebi’den, kızı Sevgi’yi köyden biriyle evlendirmesini istedi, bu istekleri kabul edilmeyince nişan gecesi katliam yaptılar.”
Bir başka iddia ise, köy yakınlarında bulunun alabalık tesisleriyle ilgili. Buna göre, üç yıl önce eski muhtar Cemil Çelebi’nin kurduğu alabalık tesisleri büyük ilgi görünce, husumette olduğu amca çocukları da hemen yanına bir tesis yaptı. İkinci tesis iş yapmayınca, sahipleri Cemil Çelebi’yi PKK’lı diye şikâyet etti ve iki taraf arasındaki düşmanlık arttı.
Saldırının, ölen Çelebi’lerden bir gencin diğer tarafından bir kıza tecavüz etmesi ve evlenmemesi üzerine gerçekleştiği de iddialar arasında.

Ağabeyinin cesedi kurtardı
Yaralılardan üç yaşındaki Medine Çelebi ile 18 yaşındaki Hediye Çelebi Diyarbakır Dicle Üniversitesi Hastanesi’nde tedavi görüyor. Omuzundan kurşunla yaralanan üç yaşındaki Medine, akciğerlerindeki kısmi zedelenme nedeniyle müşahede altında. Ağabeyinin cesedinin altında kaldığı için bacağından yaralı olarak kurtulan lise öğrencisi Murat Çelebi ise Mardin Devlet Hastanesi’nde tedavi altında.

İş makineleri mezar yeri açtı


Hayatını kaybeden 44 kişiden otopsi işlemleri tamamlananlar dün iş makinelerinin açtığı mezarlarda toprağa verildi.
FOTOĞRAF: RAMAZAN YAVUZ / DHA 


Katliamın ardından Mardin’e, işlemler ve otopsi için çevre illerden takviye güvenlik görevlisi ve savcı giderken otopsileri tamamlananlar dün toprağa verildi. Ölenler içinde Bilge Köyü girişindeki mezarlıkta iş makineleriyle kabirler kazıldı. 
Köyde gün boyu ağıt ve ağlama sesleri kesilmedi. Olayda, eşini, çocuğunu, annesini, babasını kaybeden kadınlar köy meydanında toplanarak gözyaşları döküp ağıtlar yaktı. Olayda ölen Arı ailesinin dört üyesi Diyarbakır’da, imam Hacı Kazım Ozan ise Beypazarı’nda toprağa verildi.
Ölen 44 kişinin isimleri şöyle:
Köy muhtarı Hacı Halim Çelebi, Hüseyin Çelebi (1), Abdulvahap Çelebi, Cemil Çelebi, Cemil Çelebi, Abdulkadir Çelebi, Mehmet Çelebi, Kenan Çelebi, Ali  Çelebi, Şükrü Çelebi (15), Kerim Çelebi, Murat Çelebi, Savaş Çelebi, Halil Çelebi, Salih Çelebi, Halime Çelebi, Şükran Çelebi (6), Arife Çelebi, Şükriye Çelebi, Sevgi Çelebi, Muhittin Çelebi, Fesih Çelebi, Abdullah Çelebi (3), Emine Çelebi, Zekiye Çelebi, Mehmet Salih Çelebi, Salih Çelebi, Yıldız Çelebi, Seniha Çelebi, Şehmuz Çelebi, Seyri Çelebi, Neriman Çelebi, Sevim Çelebi, Yasemin Çelebi (6), Ayhan Çelebi, Mithat Arı, Habib Arı, Ruşen Arı (3), Kafiye Arı, Abide Akyol, Orhan Akyol, Kevser Akyol, Mehmet Akyol ve köy imamı Hacı Kazım Bozan. 

24 yaşındaki imamın ilk görev yeriydi

İmam Ozan namazda öldürüldü.

Mardin’deki saldırıda hayatını kaybeden köyün imamı 24 yaşındaki Hacı Kazım Ozan, Ankara’nın Beypazarı ilçesindendi. Beypazarı İmam Hatip Lisesi ve Anadolu Üniversitesi mezunu Ozan, iki yıl önce ilk görev yeri olan Mardin’e kadrolu olarak atanmıştı. Genç imam bir süre önce Bolu’nun Kıbrıscık ilçesine tayin olmuştu ve iki hafta içinde yeni görev yerine gitmeye hazırlanıyordu. Baba İzzet Ozan ile dayı Halit Barlas, cenazeyi almak için Mardin’e giderken Beypazarı Ayvaşık Mahallesi’ndeki ev, dün anne Neriman Ozan’a başsağlığı dileyen yakınlarıyla doldu.  

Öğretmen uyuyakalınca ailesiyle birlikte kurtuldu

Dört yıldır Bilge Köyü’nde öğretmen olarak görev yapan Sadık Akbulut, davetli olduğu düğüne uyuyakaldığı için gidemeyince ölümden kurtuldu. Öğretmenin eşi Bedia Akbulut, köy lojmanında oturduklarını belirterek olay anını anlattı:
“Köydekilerle çok samimiyiz. Çelebi ailesi bizi de davet etmişti. Ancak eşim  dinlenmek için uzanmış ve uykuya  dalmıştı. Saat 21.00 sıralarında silah seslerini duyunca uyanan eşim ışıkları hemen kapattı. Dışarı çıktığımızda Çelebi ailesinin evine saldırı yapıldığını öğrendik.”